19.04.2012 21:03

V divadelním vlaku se odehraje Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou

Na divadelní představení dramatizace literární předlohy Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou spisovatele Arnošta Lustiga bude lákat letošní třináctý ročník mezinárodního festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran 2012. Světová premiéra hry se uskuteční 13. června v pražském Divadle pod Palmovkou. Další představení se odehrají ve speciálně vypraveném divadelním vlaku od 13. do 27. července na čtrnácti krajských nádražích v ČR.
"Tento projekt vznikl na základě naší dlouholeté spolupráce s Divadlem pod Palmovkou a impulsem byl tragický odchod spisovatele Arnošta Lustiga z tohoto světa loni v únoru," řekl na dnešní čtené zkoušce novinářům ředitel a zakladatel festivalu Pavel Chalupa. "Vlak je symbolem transportu do Osvětimi, symbolem zla," dodal.

Na divadelním projektu spolupracoval režisér Petr Kracík spolu s dramaturgem Ladislavem Stýblem a synem Arnošta Lustiga Josefem.
Plánovaná červencová představení ve vlaku na 14 krajských nádražích se uskuteční vždy večer pro asi stovku lidí. Na konci srpna a začátkem září bude projekt zakončen na symbolické trase Wannsee - Praha - Krakov - Osvětim.
"Řada našich herců má zkušenosti s plenérem, ale samozřejmě bude to trošku odlišnější způsob hraní zejména v hlasitosti nebo dikci herecké práce," řekl ČTK Kracík. V titulní roli budou alternovat mladé herečky Anna StropnickáDenisou Pfauserovou.

Festival česko-německo-židovské kultury Devět bran seznamuje českou společnost se světovou židovskou kulturou. Základní myšlenkou přehlídky je prezentovat české společnosti židovskou kulturu jako kulturu stále živoucí a inspirující.

Autor článku: ČTK: vlp, hj, foto: Arnošt Lustig

V divadelním vlaku se odehraje Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou