29.03.2022 15:34

V Divadle Bez zábradlí se bude v dubnu konat Festival Jiřího Menzela

Divadlo Bez zábradlí začne po pauze způsobené pandemií koronaviru v pátek opět hrát. Pražská scéna přerušila činnost koncem ledna v době, kdy byla velmi silná vlna pandemie a umělecké soubory se potýkaly s nařízenou karanténou a izolací. Mnohá divadla rušila a přesouvala představení a také se obávala menšího zájmu diváků. Divadlo Bez zábradlí začne hrát 1. dubna a na druhou polovinu měsíce plánuje Festival Jiřího Menzela. ČTK to dnes sdělila mluvčí divadla Nikol Kouklová.

Divadlo v době, kdy mělo svou scénu zavřenou, hostovalo mimo Prahu a 4. března zahrálo benefiční představení Homérovy Iliady. Výtěžek ze vstupného divadlo věnovalo na pomoc Ukrajině.

Festival Jiřího Menzela odložený z února se uskuteční od 23. do 28. dubna. Týden věnovaný tvorbě tohoto filmového i divadelního režiséra zahájí slavnostní večer, na kterém bude přítomna řada kolegů a osobností, které s Jiřím Menzelem spolupracovali. Jeho manželka Olga Menzelová představí Nadační fond Jiřího Menzela.

Program festivalu nabídne čtyři divadelní představení, tři filmové projekce za účasti herců Jánose Bána a Zdenka Svěráka, diskusní panely, biografickou výstavu s názvem Rozmarné cesty Jiřího Menzela.

V neděli 24. dubna budou ve foyer divadla vystavena ocenění Zlatého medvěda a Oscara, které Jiří Menzel získal za režii snímků Skřivánci na niti a Ostře sledované vlaky.

Festival uvede romantickou komedii Další roky ve stejnou dobu a komedii z divadelního prostředí Bez roucha aneb Ještě jednou zezadu. Historie tohoto kusu sahá až do Činoherního klubu, kde ji původně nastudovali a Menzel ji převedl do Divadla Bez zábradlí. Od prosince roku 2000 na této scéně měla 285 repríz. Dalšími inscenacemi na programu festivalu jsou tituly Blbec k večeři, kterou se otevíralo divadlo v Paláci Adria v roce 1998 a která má přes 900 repríz, a nejdéle uváděná inscenace této scény, titul Kdes to byl(a) v noci.

https://www.bezzabradli.cz/aktualne/festival-jiriho-menzela-v-divadle-bez-zabradli

Autor článku: ČTK: hrm, rot

V Divadle Bez zábradlí se bude v dubnu konat Festival Jiřího Menzela

Festivaly

07.02.2023

Struny dětem zvou na konci března na Báru Polákovou, Floexe, Petru Ernyei nebo Jiřího Vodičku

Rodinný festival Struny dětem opět poslední březnový víkend 24. až 26. března zamíří do divadla Minor a na Novoměstskou radnici, které rozehraje hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem i tancem. Nabitý hudební program láká na jazz, world music, klasiku, elektroniku i chytrý pop. Vystoupí například Bára Poláková, skladatel a hudebník Floex, který pozve posluchače do tajemného světa Machinaria i dalších počítačových her nebo S.V.A Trio se svou pořádnou porcí jazzu.

28.01.2023

Smetanova Litomyšl připomene krásné časy

Národní festival Smetanova Litomyšl v roce 2023 slaví půlkulaté jubileum, v období 18 dní od 15. června do 2. července se uskuteční jeho 65. ročník. Přinese 35 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 19. Smetanova výtvarná Litomyšl.

25.01.2023

Čeští umělci na festivalu Cirkopolis 2023

Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis vybírá tradičně vedle neotřelých umělců z různých koutů světa i tuzemské, kteří se vyrovnají zahraniční konkurenci. Česká scéna nabídne sólový projekt závěsné akrobatky a performerky Lenky Švolíkové, jež se zapíše do paměti diváků představením Sandwritten. Chybět nemůže ani výrazná tvář současné scény Eliška Brtnická, jejíž kinetická performance Thin Skin kloubí prvky nového cirkusu a výtvarné instalace.