28.03.2023 13:52

V Divadle D21 bude v rámci Mezinárodního dne Romů uvedena pohádka Pal e marikľi?

Nezisková organizace ARA Art letos pořádá již 9. ročník oslav Mezinárodního dne Romů. Druhý den oslav MDR proběhne v Divadle D21, kde bude dne 6. dubna uvedena nová pohádka Pal e marikľi?.

První den oslav Mezinárodního dne Romů započne vernisáží výstavy obrazů, grafik a kreseb Jana Berkyho: Miro kamľaripen te sikhavel - Touha zobrazit v putovní galerii Phundrado Vudar na Ovocném trhu na Praze 1.

Zelený čtvrtek a také druhý den oslav MDR se ponese v znamení divadla. V Divadle D21 bude od 18. hodin uvedena nová pohádka Pal e marikľi?

"Romské pohádky nejsou stejné, jako ty tradiční české. Často jde zdánlivě o situace ze života, které nesou množství rysů i postav současnosti, i když se odehrávají na zvláštních místech - třeba v královském paláci. Stejně tak jsou svým charakterem jiná i poučení, která z nich vyplývají. Všichni se těšíme, až naši novou divadelní pohádku, v níž kombinujeme dva takové staré romské příběhy, představíme dětskému publiku. Je totiž známá věc, že děti přijímají jinakost přirozeně, bez potřeby ji hodnotit, nebo zpochybňovat. A tak jsme samozřejmě zvědaví, jak budou na tak nezvyklé vyprávění reagovat," uvádí dramaturgyně pohádky Líza Urbanová.

Po premiéře se diváci mohou zdržet na akustický koncert uskupení Bingáč Trio Milana Demetera, které bude k poslechu ve foyer divadla po skončení představení.

Další den oslav se ponese ve znamení hudby, 7. dubna je naplánován koncert umělce Bobbyho Blaze v pražském Rock Café a celé oslavy MDR vyvrcholí 8. dubna slavnostním galavečerem v divadle Archa.

Lístky je možné si rezervovat přes hlavní Facebookovou událost: https://bit.ly/42M0U87

„Na všechny, kteří se rozhodnou nás podpořit svou přítomností a budou s námi sdílet radost z tohoto uměleckého spojení, se velmi těšíme,“ říká s úsměvem David Tišer, ředitel spolku ARA Art.

Úplnou novinkou letošního ročníku oslav bude venkovní úniková hra Tajemství nomádských rytířů. Každý zájemce se zde může přihlásit s vlastním týmem a v doprovodu průvodce zkusit ve staré Praze odhalit tajemství neznámého rytířského řádu, jež měla zůstat navždy skryta.  Hra potrvá cca 2 hodiny a je určená pro týmy 2 až 6 hráčů. Registrace probíhá na: www.mezinarodnidenromu.cz. Stačí si vybrat datum a čas.

Jako každoročně budou i letošní oslavy k vidění v online přenosu na facebookovém a youtube kanálu Ara Art.

O ARA ART 

ARA ART se zabývá uměleckou tvorbou a pořádáním kulturních akcí se sociálním rozměrem a přesahem. Kromě všeobecných kulturních a společenských aktivit je speciálním tématem ARA ART romská LGBT+ menšina a problematika tzv. vícečetné diskriminace.

ARA ART je nezisková organizace, která se jako jediná v Evropě věnuje romské LGBT+ menšině a otázce její vícečetné diskriminace. Tato menšina často čelí diskriminaci nejen ze strany většinové společnosti z důvodu etnického původu nebo sexuální orientace, ale také ze strany romské společnosti, která je velmi tradičně orientovaná a vnímá homosexualitu jako něco nepřijatelného. Někdy dochází až k jejich exkomunikaci z rodiny či celé komunity, a tak se ocitnou bez střechy nad hlavou, sami, bez rodiny a přátel.

Autor článku: Gabriela Maříková