01.10.2020 23:52

V Divadle Kalich dnes měla premiéru inscenace Silnice na motivy slavného filmu režiséra Federica Felliniho

V pražském Divadle Kalich dnes měla premiéru inscenace Silnice, které jako námět posloužil slavný film z roku 1954 italského režiséra Federica Felliniho. Autorkami divadelní hry z cirkusového prostředí o tom, že i malý kamínek má na tomhle světě smysl, jsou režisérka Lída Engelová a dramaturgyně Johana Kudláčková. V hlavních rolích se představili Barbora Hrzánová (Gelsomina), Radek Holub (Zampanó) a Zbigniew Kalina (Blázen).

„Jde o klasický, archetypální příběh, který diváky vede bezpečně a nezradí je. Není to postmoderna, nevypomáhá si žádnými odbočkami, zkratkami, reminiscencemi a tak podobně. Málokdy se setkáte s takhle jednoduchým, a tím pádem odvážným vedením příběhu. Je to rovně položená deska, po které se jde. Což je pro inscenování obtížné, ale jestliže jsme k tomu příběhu poctiví, uvěří mu i diváci a půjdou s námi ve velké koncentraci a velkém sepětí," konstatovala představitelka hlavní role Hrzánová.

Podle režisérky Engelové byl divadelní scénář soužití dvojice povahově rozdílných potulných komediantů Zampana a Gelsominy vytvořen výhradně pro inscenaci v Divadle Kalich. Je vázán na obsazení a fantazii celého tvůrčího týmu bez předpokladu, že by mohl být použit v jiném divadle. „V podtitulu se naše inscenace nazývá cirkusáckou romancí. S Fellinim máme společnou lásku k prostředí cirkusu a základní příběh," uvedla Engelová.

„Myslím, že hlavním tématem je tajemství vztahu dvou lidí, na první pohled zcela odlišných. Přesto mezi nimi vzniká vztah silnější než smrt. Fellini napsal ve svých vzpomínkách, že po zhlédnutí filmu se řada rozkmotřených manželů smířila a odpustila si. Kéž by...," podotkla Kudláčková.

Divadlo Kalich mělo premiéru Silnice původně naplánovanou na 7. dubna. V závěrečné fázi zkoušení ovšem byla uzavřena divadla kvůli celostátní karanténě. Dnešní premiéru provázela hygienická opatření. Pořadatelé u vchodu kontrolovali roušky a nabízeli dezinfekci rukou.

https://www.divadlokalich.cz/

Autor článku: ČTK: jir, snm, foto převzato z: https://www.divadlokalich.cz/divadlo-kalich/aktuality/prvni-nadsene-potlesky-pro-silnici/

V Divadle Kalich dnes měla premiéru inscenace Silnice na motivy slavného filmu režiséra Federica Felliniho

Inscenace

26.09.2022

Soubor 420PEOPLE pořádá v říjnu ve Studiu Maiselovka několik akcí

Pražské Studio Maiselovka, první oficiální prostor souboru současného tance 420PEOPLE, vás v říjnu zve hned na několik kulturních akcí, které pořádá. Ve středu 5. 10. se můžete těšit na IMPRO JAM SESSION IV., taneční improvizované představení s živou hudbou. V pondělky 3., 10. a 17. 10. se pak můžete zúčastnit nové minisérie večerů TALK O TANCI A FILMU s živými hosty, které se budou konat v rámci Festivalu tanečních filmů.

26.09.2022

Kouzelný cirkus se loučí: derniéra inscenace, která byla na repertoáru Laterny magiky 45 let

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.