07.03.2023 13:53

V Divadle Na Fidlovačce bude mít premiéru inscenace Rain Man v režii Adély Laštovkové Stodolové

Inscenace Rain Man v Divadle Na Fidlovačce, která bude mít v režii Adély Laštovkové Stodolové premiéru 16. března, nebude kopírovat stejnojmenný americký film. V dojemném oscarovém příběhu o cestě prospěcháře Charlieho a jeho bratra Raymonda nebude stěžejní diagnóza autismu, ale cesta bratrů ke vzájemnému sblížení a osobní proměně. V hlavních rolích se představí Martin Písařík jako Charlie a Matouš Ruml v roli Raymonda. Novináře o tom dnes informovali tvůrci inscenace.

„Divadlo je úplně jiný formát, nebudeme kopírovat film, ale máme vizuální možnosti jako světla a hudbu. Myslím, že nejde o to, že bychom děj někam posunuli, ale převyprávíme ten příběh po svém a jinak, barevně a s určitou nadsázkou," řekl ČTK Písařík.

Na pražské scéně uvedlo před časem Rain Mana Divadlo pod Palmovkou, kde měla hra v překladu Jiřího Joska premiéru 27. února 2010. V Divadle Na Fidlovačce se kvůli epidemii covidu-19 projekt taktovkou režisérky a choreografky Laštovkové Stodolové posouval téměř tři roky. „Za mě je to krásný příběh, změna pohledu na autisty, kteří proměňují nás 'normální lidi', takže to bude takový smutno - veselo příběh," podotkla režisérka.

V příběhu se po smrti svého otce Charlie vrací domů pro domnělé dědictví. Tam ovšem zjistí, že má autistického bratra Raymonda a že otec přenechal své jmění ústavu, ve kterém Raymond žije. Charlie se pokusí závěť zvrátit a Raye z ústavu odveze. Společná cesta do Los Angeles nakonec oběma bratrům změní život.

„Je to pro mě velmi netradiční v tom způsobu objevování postavy, protože jsem doteď neměl možnost hrát někoho s podobnou diagnózou. Když se snažím vcítit do autisty, vadí mi připomínky, vadí mi kolegové, vadí mi rekvizity a podobně, takže si na to musím zvykat a objevovat ten vnitřní svět, ač je to velmi nádherné a intimní, tak je to další proces a velmi netradiční," uvedl Ruml, představitel Raymonda.

Film Rain Man je drama z roku 1988 režírovaný Barrym Levinsonem. Získal čtyři Oscary za nejlepší film, režii, scénář a pro nejlepšího herce v hlavní roli, kterou ztvárnil Dustin Hoffman. Kvůli roli autistického Raymonda strávil Hoffman téměř rok v léčebnách, kde studoval chování autistických pacientů. Jeho bratra Charlese si zahrál Tom Cruise.

https://www.fidlovacka.cz/

Autor článku: ČTK: jir, ptd