13.10.2007 00:00

V Divadle Na zábradlí se předávaly pocty za alternativní divadlo

Praha 12. října (ČTK) - V pražském Divadle Na zábradlí byly již popáté předány pocty významným počinům v oblasti alternativního divadla. Osobností letošního roku se stal režisér Jiří Adámek.

"Alternativní kultura se od devadesátých let proměnila. Nejdřív jsme těžili z režimu a radovali se, že se můžeme projevit," řekl ČTK dramaturg festivalu Vladimír Hulec. Poté se podle něho alternativní kultura dostala do útlumu a nyní přicházejí noví, mladí lidé, kteří hledají "neotřelé" divadelní formy.

Nejvýraznějším je podle něho Jiří Adámek. Zpracoval několik hudebně-scénických kompozic a hudebních projektů. Je autorem nové inscenace Z knihy džunglí, věnuje se řadě divadelních činností. Velkou pozornost vzbudila jeho vokální kompozice "Tiká tiká politika", uvedená v divadle Alfréd ve dvoře, ve které zúročil své zkušenosti s experimentálními rozhlasovými pořady.

Tradiční poctu zvanou Živoucí poklad udělili organizátoři Václavu Martincovi za jeho režijní, choreografickou a pedagogickou činnost. Martinec v 70. letech působil v pražském Bílém divadle, poté založil divadlo Křesadlo a na počátku 90. let se jeho domovskou scénou krátce stalo českobudějovické Divadlo M. Martinec také vydal několik knih a divadelních příruček a vyučoval na brněnské Janáčkově akademii múzických umění i pražské AMU.

Za projekt roku poděkovali organizátoři Viktorii Čermákové, která režírovala inscenaci Česká pornografie a je spoluzakladatelkou Divadelního studia Továrna. Objevem roku je herec Pavol Smolárik.

Jako producentský čin roku byl oceněn Roman Černík, který působí na poli plzeňské nezávislé kultury. Černík založil před sedmi lety projekt Otevřeného komunikačního prostoru Moving Station (Hemžící se zastávka).

Festival Příští vlna/next wave začal 7. října. V sobotu představí plzeňskou scénu v experimentálním klubu NoD Roxy program Moving Station. Divadlo Disk bude 14. října, poslední den festivalu, patřit arabské kultuře a celodennímu bloku nazvanému Nad Prahou půlměsíc.

Šárka Mrázová vjk

Autor článku: ČTK