18.09.2020 10:06

V Divadle pod Palmovkou bude mít premiéru inscenace o operaci Anthropoid

Jako akční béčko o hrdinech operace Anthropoid slibuje uvést pražské Divadlo pod Palmovkou dnes večer inscenaci s názvem 294 statečných. První premiéru divadla v nové sezoně připravil režisér a člen hereckého souboru Tomáš Dianiška, který za své nedávné inscenace, taktéž inspirované skutečnými událostmi nebo lidskými osudy, sklidil několikerá ocenění. Události kolem atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha uvede jako doku-fikční hru.

Číslo v názvu hry odkazuje k počtu nejbližších spolupracovníků parašutistů, kteří na Heydricha spáchali atentát, z řad českého odboje, jež nacisté popravili. V reakci na atentát, který bývá označován jako nejhrdinnější čin českého odboje, ale nacisté zavraždili několik tisíc Čechů, především vypálili obce Lidice a Ležáky.

Dianiška je kmenovým autorem a hercem Divadla F. X. Kalby, které původně vzniklo jako punková odnož libereckého Divadla F. X. Šaldy, posléze začalo žít vlastním životem a stalo se oblíbenou skupinou divadelníků. Narodil se v Banské Bystrici, v 19 letech odešel do Prahy, kde v roce 2008 absolvoval herectví na DAMU. Poté vstoupil do angažmá v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, kde ztvárnil více než 30 postav.

Od září 2014 je členem hereckého souboru Divadla pod Palmovkou. V rámci Studia PALM OFF, studiové scény Divadla pod Palmovkou, byly uvedeny Dianiškovy autorské hry 1000 věcí, co mě serou, jež je divadelní adaptací stejnojmenného blogu, Mlčení bobříků, Jak sbalit ženu 2.0, Pusťte Donnu k maturitě!, Poslední důvod, proč se nezabít a Bezruký Frantík. Ve všech inscenacích Dianiška také hraje.

Tomáš Dianiška spolupracuje jako autor a herec s několika pražskými scénami, třeba s MeetFactory, Divadlem Letí nebo s A Studiem Rubín. Jako režisér působil v Komorním divadle Aréna Ostrava a v ostravském Divadle Petra Bezruče, které uvádí jeho inscenaci Transky, body, vteřiny. Hra, kterou Dianiška i napsal, uspěla v Cenách české divadelní kritiky 2019, když získala ocenění za inscenaci roku a nejlepší českou hru roku.

Na nejlepší českou hru roku byla ve stejném roce nominována také hra Tomáše Dianišky a Igora Orozoviče Bezruký Frantík uvedená v Divadle pod Palmovkou. Transky, body, vteřiny jsou inspirované osudem světové atletické rekordmanky Zdeny Koubkové, ze které se ve 30. letech minulého století stal po operaci muž, Bezruký Frantík je příběhem chovance Jedličkova ústavu Františka Filipa, který se narodil bez rukou.

https://www.podpalmovkou.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, snm