18.03.2019 07:04

V Divadle pod Palmovkou byly uděleny Ceny divadelní kritiky za rok 2018

Ceny divadelní kritiky za rok 2018 mají své vítěze. Divadlem roku se stalo pražské Divadlo pod Palmovkou. Vytvořilo i nejlepší loňskou inscenaci, a to Shakespearovu hru Něco za něco. Ocenění za nejlepší herecký výkon získala Pavla Gajdošíková za svou Maryšu v ostravském Divadle Petra Bezruče a Saša Rašilov za roli Mefista v Národním divadle. Nejlepší poprvé uvedenou českou hrou je Elegance molekuly autora Petra Zelenky v jeho režii v Dejvickém divadle.

O cenách divadelní kritiky (dříve Ceny Alfréda Radoka) rozhodují kritičky a kritici v anketě časopisu Svět a divadlo. O vítězích jich teď hlasovalo 80. Letos se konal už 27. ročník.

„Nejvíc nominací - šest - mělo pražské Národní divadlo, z toho čtyři Opera. Pět mělo Divadlo pod Palmovkou a třetí bylo Divadlo Na zábradlí se třemi nominacemi," uvedli pořadatelé. Podle nich letos dominovaly s 20 nominacemi pražské scény. Hlasy v tomto ročníku získalo 75 inscenací, 61 ženských a 81 mužských hereckých výkonů, 40 divadel, 48 poprvé uvedených českých her, 79 scénografií, 50 hudeb a 64 talentů.

Divadlem roku se stalo pražské Divadlo pod Palmovkou. Mezi finalisty bylo pak i pražské Divadlo Na zábradlí a ostravská Komorní scéna Aréna.

Nejlepší inscenací podle kritiky bylo provedení Shakespearovy hry Něco za něco v Divadle pod Palmovkou v režii Jana Klaty. Nominace měla pak i opera Sternenhoch v Národním divadle a Mýcení v Divadle Na zábradlí.

Cenu za nejlepší herecký výkon kritika přiřkla Pavle Gajdošíkové za její Maryšu ve stejnojmenné hře v ostravském Divadle Petra Bezruče. Dalšími nominovanými byly Tereza Marečková jako Vitka ze stejnojmenné hry v brněnském Divadle Husa na provázku a Tereza Dočkalová za Isabelu ze hry Něco za něco z Národního divadla.

Nejlepší mužský herecký výkon podal loni podle kritiků na prknech první scény Saša Rašilov jako Mefisto v Goethově Faustovi. Nominaci si vysloužili i Štefan Margita jako kapitán Vere v opěře Billy Budd z Národního divadla a Jan Vlasák jako Vincentio z inscenace Něco za něco v Divadle Pod Palmovkou.

Cenu za scénografii dostal Marek Cpin za scénu a kostýmy v představení Mýcení v Divadle Na zábradlí. Za hudbu roku si ocenění odnesl Ivan Acher za operu Sternenhoch v Národním divadle. Talentem roku se stala herečka, zpěvačka a muzikantka Tereza Marečková.

V anketě kritiků a kritiček jako největší zážitek ze zahraničního divadla zabodovala inscenace Shakespearova Richarda III. v provedení berlínské Schaubühne am Lehniner Platz, kterou uvedl Pražský divadelní festival německého jazyka.

Ceny divadelní kritiky za rok 2018

Inscenace:
William Shakespeare: Něco za něco
Režie: Jan Klata
Divadlo pod Palmovkou, Praha

Ženský herecký výkon:
Pavla Gajdošíková
Maryša ve hře Maryša
Divadlo Petra Bezruče, Ostrava

Mužský herecký výkon:
Saša Rašilov
Mefisto ve hře Faust
Národní divadlo Praha

Divadlo roku:
Divadlo pod Palmovkou, Praha

Poprvé uvedená česká hra:
Petr Zelenka: Elegance molekuly
Režie: Petr Zelenka
Dejvické divadlo, Praha

Scénografie:
Marek Cpin - scéna a kostýmy
Bernhard: Mýcení
Divadlo Na zábradlí, Praha

Hudba:
Ivan Acher
Acher: Sternenhoch
Národní divadlo Praha

Talent roku:
Tereza Marečková - herečka, zpěvačka a muzikantka

Autor článku: ČTK, foto: Národní divadlo, Sternenhoch - Tereza Marečková