09.09.2013 10:12

V Divadle v Dlouhé měl premiéru muzikál o Evě Olmerové

Životopisný muzikál o známé popové a jazzové zpěvačce a šansoniérce Evě Olmerové uvedli v sobotu na scéně Divadla v Dlouhé tvůrci, kteří jsou o několik generací mladší. Přišli s ním po 20 letech, které letos v srpnu od úmrtí ženy s nezaměnitelným hlasem a divokým životem uplynuly. V hlavní roli muzikálu Nezemřela jsem sepředstavila šestadvacetiletá zpěvačka, tanečnice a choreografka Zuzana Offenbartl Dovalová, která je zároveň režisérkou muzikálu a autorkou námětu.

Olmerová začínala v Divadle Semafor, dnes proto představení zahájil Jiří Suchý. Připomněl, že Olmerovou do Semaforu v roce 1962 přivedl dramaturg a skladatel Karel Mareš, když jí nabídl místo uvolněné po Evě Pilarové. "Řekl o Evě (Olmerové), že nemá dobrou minulost, ale že dobře zpívá. Já na to řekl, že minulost nikdo neuvidí... Když začala zpívat, bylo vše odpouštěno," řekl Suchý. Připomněl také, jak nezkrotnou ženu pronásledovala tehdejší Státní bezpečnost, jak po vedení divadla režim chtěl, aby ji vyhodili, protože má špatný vliv na jeho publikum. Bylo to těsně před premiérou, kde měla Olmerová důležitou roli - Suchý ji vyhodit nechtěl, představení přenesl do Plzně, kde se hrát po nějaký čas mohlo.
"Po návratu do Prahy divadlo opustit musela, nastoupila ale do Alhambry - to bylo tehdy přes ulici, také na Václaváku. Tam zpívat směla. Ale těžce to nesla," připomněl i těžkou dobu, kdy o umělecké produkci nerozhodovaly výkony a zájem publika, ale vládnoucí strana. Také to se ve spojení s vyprávěním o životě Evy Olmerové pokusili tvůrci muzikálu ukázat.

"Nápad vytvořit celý muzikál se zrodil při mém zoufalém hledání dobré české písně. Tehdy jsem Evu objevila. A když jsem poslouchala její desky a četla o jejím životě, začala jsem si to představovat na jevišti," připomíná začátky muzikálu hlavní představitelka. Alternuje jí čtyřiadvacetiletá Markéta Bednářová.
V dalších rolích za doprovodu živé kapely hrají a zpívají Tomáš Trapl, Tomáš Savka, Ondřej Ruml, Ivana Jirešová, Petr Kutheil, Filip Kotek nebo Leona Černá. Děj je průřezem celým složitým životem Olmerové, připomíná dvě její manželství, vztah s otcem i problémy s komunistickým režimem. Inscenaci připravila divadelní společnost NaDřeň production.

Eva Olmerová (1934 až 1993) už ve svých školních letech vystupovala s orchestrem Arnošta Kavky a Pražským dixielandem. V 50. letech zpívala po kavárnách a nočních barech, později získala angažmá v Divadle Semafor. V roce 1969 zazářila na pražském jazzovém festivalu, avšak režim ji pronásledoval. Mohla zpívat jen mimo Prahu, přišly stres a nemoci.

Autor článku: ČTK: hrm, mkv

V Divadle v Dlouhé měl premiéru muzikál o Evě Olmerové