02.01.2020 10:19

V Divadle v Dlouhé se bude konat Festival 13+

Sérii divadelních inscenací, které vznikly za poslední rok v českých profesionálních divadlech speciálně pro teenagery, uvede od 15. do 20. ledna Festival 13+ v pražském Divadle v Dlouhé. Návštěvníci uvidí i ukázky z inscenací, které pro toto specifické publikum teprve vzniknou. Součástí festivalového programu budou opět besedy po představení a také odborná reflexe uvedených inscenací z pera studentů divadelní vědy. ČTK o tom informovala Karola Štěpánová z Divadla v Dlouhé.

Jedenáctého ročníku divadelní přehlídky pro diváky, které bývá obtížné do divadla dostat a zaujmout je, se zúčastní opět ostravské Divadlo Petra Bezruče. Přiveze autorskou inscenaci Tomáše Dianišky Transky, body, vteřiny, inspirovanou skandálním osudem československé atletky. Další stálý účastník festivalu je Divadlo Drak z Hradce Králové, které přijede s autorskou inscenací na motivy slavného románu Jacka Kerouaca On the Road a dalších kultovních děl americké literatury Cesta.

Bratislavská Nová scéna bude hostovat s působivou inscenací Domov - Kde je ten tvoj? podle novely dánské autorky Janne Tellerové. Program doplní autorská novinka brněnského Divadla Polárka Ve jménu republiky a Pouť krkonošská inspirovaná povídkou Karla Hynka Máchy v podání Naivního divadla Liberec. Kompletní program festivalu je na webu.

Zaměření na všechny věkové kategorie včetně dětského a adolescentního diváka patří k charakteristikám Divadla v Dlouhé, které v prosinci oslavilo 90. výročí svého vzniku. Třetím rokem v něm působí režisérské duo Skutr, které si členové jeho dlouholetého uměleckého vedení vybrali jako své potenciální nástupce. Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, kteří duo Skutr tvoří, koncem listopadu v divadle jako svoji čtvrtou práci uvedli Shakespearovy Sonety.

V pondělí 13. ledna uvede divadlo poprvé nový titul komorní řady Krátká Dlouhá/Start, kterým bude autorská divadelní adaptace románu Jasutaky Cucuiho Konec stříbrného věku. Román je sžíravou satirou plnou černého humoru, reagující na problém stárnoucí populace. Státní úřady vyhlásí pro všechny japonské občany starší 70 let program vzájemného vyvražďování, v němž bude tato část populace značně redukována, a tím pádem odpadne vládě starost, jak o ně pečovat.

Adaptaci připravuje režisér Adam Skala, účinkují v ní herci Divadla v Dlouhé Eva Hacurová, Jan Meduna, Pavel Neškudla, Marie Poulová, Miroslav Zavičár a hostující Štěpánka Fingerhutová. První repríza je také součástí programu Festivalu 13+.

Festival 13+ 2020
Festival se koná v termínu od 15. ledna do 20. ledna

https://www.divadlovdlouhe.cz/festivaly/festival-13-2020/

Autor článku: ČTK: hrm, snm, foto: Transky, body, vteřiny