02.01.2020 10:19

V Divadle v Dlouhé se bude konat Festival 13+

Sérii divadelních inscenací, které vznikly za poslední rok v českých profesionálních divadlech speciálně pro teenagery, uvede od 15. do 20. ledna Festival 13+ v pražském Divadle v Dlouhé. Návštěvníci uvidí i ukázky z inscenací, které pro toto specifické publikum teprve vzniknou. Součástí festivalového programu budou opět besedy po představení a také odborná reflexe uvedených inscenací z pera studentů divadelní vědy. ČTK o tom informovala Karola Štěpánová z Divadla v Dlouhé.

Jedenáctého ročníku divadelní přehlídky pro diváky, které bývá obtížné do divadla dostat a zaujmout je, se zúčastní opět ostravské Divadlo Petra Bezruče. Přiveze autorskou inscenaci Tomáše Dianišky Transky, body, vteřiny, inspirovanou skandálním osudem československé atletky. Další stálý účastník festivalu je Divadlo Drak z Hradce Králové, které přijede s autorskou inscenací na motivy slavného románu Jacka Kerouaca On the Road a dalších kultovních děl americké literatury Cesta.

Bratislavská Nová scéna bude hostovat s působivou inscenací Domov - Kde je ten tvoj? podle novely dánské autorky Janne Tellerové. Program doplní autorská novinka brněnského Divadla Polárka Ve jménu republiky a Pouť krkonošská inspirovaná povídkou Karla Hynka Máchy v podání Naivního divadla Liberec. Kompletní program festivalu je na webu.

Zaměření na všechny věkové kategorie včetně dětského a adolescentního diváka patří k charakteristikám Divadla v Dlouhé, které v prosinci oslavilo 90. výročí svého vzniku. Třetím rokem v něm působí režisérské duo Skutr, které si členové jeho dlouholetého uměleckého vedení vybrali jako své potenciální nástupce. Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, kteří duo Skutr tvoří, koncem listopadu v divadle jako svoji čtvrtou práci uvedli Shakespearovy Sonety.

V pondělí 13. ledna uvede divadlo poprvé nový titul komorní řady Krátká Dlouhá/Start, kterým bude autorská divadelní adaptace románu Jasutaky Cucuiho Konec stříbrného věku. Román je sžíravou satirou plnou černého humoru, reagující na problém stárnoucí populace. Státní úřady vyhlásí pro všechny japonské občany starší 70 let program vzájemného vyvražďování, v němž bude tato část populace značně redukována, a tím pádem odpadne vládě starost, jak o ně pečovat.

Adaptaci připravuje režisér Adam Skala, účinkují v ní herci Divadla v Dlouhé Eva Hacurová, Jan Meduna, Pavel Neškudla, Marie Poulová, Miroslav Zavičár a hostující Štěpánka Fingerhutová. První repríza je také součástí programu Festivalu 13+.

Festival 13+ 2020
Festival se koná v termínu od 15. ledna do 20. ledna

https://www.divadlovdlouhe.cz/festivaly/festival-13-2020/

Autor článku: ČTK: hrm, snm, foto: Transky, body, vteřiny

V Divadle v Dlouhé se bude konat Festival 13+

Festivaly

14.01.2020

Poslední březnový víkend tradičně rozehraje divadlo Minor a Novoměstskou radnici rodinný festival Struny dětem

Venku je sice ještě zima, my už ale vyhlížíme jaro a s ním i rodinný festival Struny dětem, který poslední březnový víkend tradičně rozehraje divadlo Minor a Novoměstskou radnici. Od pátku 27. do neděle 29. března se mohou malí i velcí návštěvníci opět těšit na pestrou paletu představení, koncertů, výtvarných dílniček a kreativních workshopů.

14.01.2020

Do Pardubic míří jubilejní 20. ročník GRAND Festivalu smíchu

Východočeské divadlo Pardubice bude od 20. do 27. ledna hostit již 20. ročník GRAND Festivalu smíchu – soutěžní přehlídky nejlepších komedií, které v předešlé sezóně vznikly na jevištích českých divadel. Pardubický festival je svým zaměření zcela výjimečný a unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru, jenž je na jiných festivalech často opomíjen.

10.01.2020

Festival 13+ v Divadle v Dlouhé: Unikátní divadelní přehlídka uvede šest inscenací (nejen) pro teenagery

Teenageři jsou specifickým divadelním publikem, které není vždy snadné zaujmout. Už jedenáct let tuto náročnou výzvu s úspěchem zdolává Festival 13+, svého druhu jediný v České republice. Letošní ročník oblíbené nesoutěžní divadelní přehlídky v Divadle v Dlouhé v centru Prahy nabídne od 15. do 20. ledna mladým divákům pečlivě sestavenou kolekci inspirativních a sdělných inscenací, které pro tuto věkovou kategorii v posledním roce vznikly v mimopražských profesionálních divadlech.