11.01.2023 11:29

V Hořicích na Šumavě se v červnu bude konat kongres příznivců pašijových her Europassion 2023

Stovky příznivců pašijových her z 15 evropských zemí se v červnu sejdou v Hořicích na Šumavě na Českokrumlovsku. Uskuteční se zde kongres Europassion 2023. Na akci se setkávají zástupci měst a obcí z celého kontinentu, kde se udržuje tradice inscenací pašijových her. V tiskové zprávě o tom informoval starosta Hořic na Šumavě Martin Madej.

„Kongres Europassion je skvělá možnost prezentovat v evropském měřítku tuto krásnou a specifickou křesťanskou tradici tak zdařile umělecky a osobitě uchopenou právě obyvateli Hořic na Šumavě," uvedl Madej. Pašijové hry, tedy divadelní inscenace, jejíž součástí je i ukřižování Ježíše Krista, mají v Hořicích na Šumavě tradici od roku 1816. Tradice hořických pašijových her přitom sahá až do 13. století. Autorem textu divadelní hry byl místní tkadlec a sběratel Paul Gröllhesl. V roce 1893, kdy byla v Hořicích otevřena budova pašijového divadla, představení zhlédlo na 30.000 diváků.

V současnosti v Česku pašijové hry připravují už jen v České Lípě a Žďáru nad Sázavou. V Hořicích na Šumavě na kongresu, který se uskuteční od 8. do 11. června, očekávají účast minimálně tří stovek delegátů.

„Má první účast na kongresu byla v roce 2010 v německém Oberammergau, tam jsme se přihlásili do pořadí konání kongresu Europassionu v České republice. Uvědomil jsem si, jak samotný příběh je stále aktuální. A přesto, že se jako lidi moc neměníme, věřím, že naděje a láska neumírá a že je důležité vědomí sounáležitosti," uvedl předseda Společnosti pro zachování Hořických pašijových her Miroslav Kutlák.

Rozpočet kongresu je přibližně dva miliony korun. Součástí programu bude i promítání fragmentu filmového záznamu Hořických pašijových her z roku 1897, což je druhý nejstarší film natočený ve střední Evropě.

http://www.horickepasije.cz/

http://www.europassion.net/

Autor článku: ČTK: rek, kš, foto převzato z: http://www.horickepasije.cz/