27.01.2020 10:02

V Jihlavě se uskuteční nultý ročník Přehlídky divadelního dokumentu

Horácké divadlo Jihlava připravuje Přehlídku divadelního dokumentu. Nultý ročník přehlídky se uskuteční od 12. do 14. března. Vedle jihlavské scény se divákům představí několik divadel z Česka a Slovenska. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

„Divadelním dokumentem jsou v našem vnímání inscenace, které se odkazují ke skutečným událostem, příběhům, mapují reálná témata současného světa, nebo těží z historických faktů, přičemž vykazují uměleckou kvalitu a sílu dramatické linky," uvedla Kvíčalová.

Divadelnímu dokumentu se Horácké divadlo začalo věnovat pod vedením bývalého uměleckého šéfa Pavla Šimáka. Na jeho práci navázal i nový umělecký šéf Michal Skočovský.

Domácí tvorbu na jihlavské přehlídce zastoupí inscenace Barber Shop a Tak šel čas jihlavskou ulicí, která měla premiéru loni v říjnu. Jihočeské divadlo České Budějovice představí inscenaci Elity režiséra Jiřího Havelky. Brněnské divadlo Feste odehraje inscenaci inspirovanou Karlem Čapkem. Ve hře Display of the Shame se zabývá soužitím lidí a robotů. Životem české společnosti v uplynulých 30 letech je zase inspirovaná hra Jednou budem dál, kterou představí Městské divadlo Zlín. Jejím autorem je Petr Michálek, tvůrce úspěšných kabaretů Ovčáček čtveráček a Ovčáček miláček.

Do Jihlavy přijede i Divadlo Jána Palárika ze slovenské Trnavy s inscenací Kopanec. Zpracovává skutečnou událost z německé obce Potzlow, kde tři mladíci brutálně zavraždili svého kamaráda.

Divadelní přehlídku doplní diskuse k jednotlivým inscenacím moderované divadelním publicistou Martinem Macháčkem, uvedla Kvíčalová.

http://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, dvd, foto z inscenace: Tak šel čas jihlavskou ulicí

V Jihlavě se uskuteční nultý ročník Přehlídky divadelního dokumentu

Festivaly

28.02.2020

Venuše ve Švehlovce pořádá letos pátý ročník festivalu Venušiny dny

Venuše ve Švehlovce, žižkovská platforma pro současné alternativní divadelní umění, pořádá letos pátý ročník festivalu Venušiny dny. Od středy 1. do neděle 5. dubna otevře své nitro tvorbě o nejpočetnější demografické skupině – od ženských i mužských autorů – a to pro publikum všech pohlaví! 

26.02.2020

Jarní festival Ženy ženám v Divadle Bolka Polívky přinese představení, filmy, diskuse a charitativní bazar

Od předposledního únorového dne do 3. dubna bude Divadlo Bolka Polívky pořádat festival Ženy ženám (a odvážným mužům), jehož záměrem je oslavit ženství, krásu, tvořivost, odvahu a inteligenci. Návštěvnice a návštěvníci se mohou těšit na divadelní představení z repertoáru Divadla Bolka Polívky a jeho stálých partnerů. V Univerzitním kině Scala bude možné zajít na projekci filmů se silnými ženskými hrdinkami.

26.02.2020

20. ročník Přehlídky ke Světovému dni divadla pro děti a mládež

Světový den divadla pro děti a mládež oslavíme opět 20. března, Světový den loutkářství 21. března a 27.března Světový den divadla. Iniciátory oslav těchto divadelních svátků jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO. Národní střediska Mezinárodního divadelního ústavu (ITI), Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež ASSITEJ a Mezinárodní loutkářské unie UNIMA po celém světě koordinují v těchto dnech řadu aktivit.