13.12.2007 00:00

V kině Aero začnou v sobotu unikátní přenosy z Metropolitní opery

Praha 13. prosince (ČTK) - První unikátní přímý přenos opery Romeo a Julie od Charlese Gounoda z newyorské Metropolitní opery (MET) se v pražském kině Aero uskuteční v sobotu večer. Vstupenky jsou již vyprodány. Velký zájem je také o představení Macbetha od Giuseppe Verdiho, Tristana a Isoldy od Richarda Wagnera a Bohémy Giacoma Pucciniho. ČTK to dnes potvrdil Jiří Šebesta z kina Aero, které se účastní projektu s dalšími několika sty kiny pro celém světě.

Diváci v sobotu uvidí v hlavních rolích známou ruskou sopranistku Annu Nětrebkovou s francouzským tenoristou Robertem Alagnou pod taktovkou Plácida Dominga. Česko je prvním místem ve východní Evropě, kam se satelitní přímé přenosy z New Yorku dostanou. Menší zájem je podle Šebesty o operu Perníková chaloupka od Engelberta Humperdincka 1. ledna. Je to způsobeno zřejmě datem představení, protože lidé nejsou prý zvyklí na Nový rok užívat kultury.

Přenosy se podle organizátorů uskuteční v takzvaném High Definition, tedy vysokém rozlišení, které svou obrazovou kvalitou převyšuje kvalitu DVD, a v prostorovém pětikanálovém zvuku. Kino v rámci příprav na přenosy zakoupilo i větší satelit.

Celkem diváci uvidí od 15. prosince do 26. dubna osm představení, mimo jiné také Pucciniho Manon Lescaut a Brittenova Petera Grimese. Přenosy budou v Aeru začínat ve standardním čase mezi 17:30 a 19:30 díky tomu, že se v New Yorku konají v časném odpoledni.

Vstupenky na jednotlivá představení stojí 300 korun, pokud si je někdo koupí na pět a více přenosů najednou, dostane každou po 250 korunách. Pro mimopražské zájemce nabízejí pořadatelé rezervaci po telefonu, internetové rezervace nejsou prý možné. Iniciátorem přenosů v Česku je Jednota hudebního divadla.

Šárka Mrázová hš

Autor článku: ČTK