21.01.2021 10:53

V koprodukci Divadla F. X. Šaldy v Liberci a Divadla 3+KK vznikla inscenace Orten!

Osud předčasně zemřelého básníka Jiřího Ortena inspiroval mladé divadelníky. Na základě publikovaných deníků vznikla v koprodukci Divadla F. X. Šaldy v Liberci a brněnského Divadla 3+KK inscenace Orten! Premiéra měla být loni 30. října, kvůli epidemické situaci ji divadelníci odložili na neurčito. Nyní mohou zájemci zhlédnout alespoň audiovizuální záznam na webu Dramox, oznámil ČTK dramaturg Libor Brzobohatý.

Básník židovského původu Orten si psal deníkové záznamy na přelomu 30. a 40. let minulého století. Zachycují také tísnivou atmosféru doby, nacistickou perzekuci, strach z výslechů nebo pocit vyhnanství ve vlastní zemi. Právě tato tematika je blízká tvůrcům inscenace a stala se jejím ústředním motivem. Kromě deníkových záznamů tvoří scénář také úryvky z Ortenovy prozaické tvorby a výňatky z korespondence.

Jediným účinkujícím je Ondřej Kolín - herec činohry Divadla F. X. Šaldy. Hraje všechny postavy - kromě samotného Ortena také například básníka Ivana Blatného nebo Ortenovu osudovou lásku Věru Fingerovou. Audiovizuální podoba inscenace hojně využívá filmových postupů.

Divadlo 3+KK vzniklo před rokem v Brně, ale jeho ambice zbrzdila pandemie koronaviru. Nyní divadelníci chystají pro Dramox také záznam první inscenace Planu! - Protest na Stadionu desetiletí. Inscenace vznikla loni na motivy životního příběhu Ryszarda Siwce, polského úředníka, jež se v roce 1968 upálil na protest proti okupaci Československa.

Pokračuje také příprava nové inscenace Král kovodžínoviny aneb Vzestup a pád brněnského Gatsbyho. Je inspirovaná životními osudy podnikatele Rudolfa Hošny. Pokud se nezlepší epidemická situace, bude uvedena taktéž formou audiovizuálního záznamu.

Autor článku: ČTK: tmd, hj

V koprodukci Divadla F. X. Šaldy v Liberci a Divadla 3+KK vznikla inscenace Orten!

Inscenace

20.05.2022

Západočeské divadlo v Chebu uvede hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu v premiéře hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové. V šedesátileté historii Západočeského divadla jde o vůbec první izraelskou hru. Drama pro osm žen Mikve napsala v roce 2004 Hadar Galronová, herečka, režisérka a dramatička, pocházející z ortodoxní židovské komunity. Pojmenovala v ní rozpory mezi tradičními zvyklostmi, které jsou vyžadovány v ortodoxním prostředí, a právem na sebeurčení žen v moderním světě 21. století.

20.05.2022

Antigona v Komedii, antická klasika pro mladé

Městská divadla pražská v koprodukci s Divadlem Drak připravují pražskou premiéru inscenace Antigona. Příběh vyprávějící o dospívání v podivné rodině s komplikovanými vztahy vychází ze slavné Sofoklovy tragédie, není však její rekonstrukcí ani interpretací a osudy hrdinů nazírá zcela novou optikou. Autory nového zpracování jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Inscenace, určená divákům od 13 let, bude v divadle Komedie poprvé uvedena 4. června.

20.05.2022

Balet ND Brno hostuje ve Státní opeře

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu ND Brno na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.