21.01.2021 10:53

V koprodukci Divadla F. X. Šaldy v Liberci a Divadla 3+KK vznikla inscenace Orten!

Osud předčasně zemřelého básníka Jiřího Ortena inspiroval mladé divadelníky. Na základě publikovaných deníků vznikla v koprodukci Divadla F. X. Šaldy v Liberci a brněnského Divadla 3+KK inscenace Orten! Premiéra měla být loni 30. října, kvůli epidemické situaci ji divadelníci odložili na neurčito. Nyní mohou zájemci zhlédnout alespoň audiovizuální záznam na webu Dramox, oznámil ČTK dramaturg Libor Brzobohatý.

Básník židovského původu Orten si psal deníkové záznamy na přelomu 30. a 40. let minulého století. Zachycují také tísnivou atmosféru doby, nacistickou perzekuci, strach z výslechů nebo pocit vyhnanství ve vlastní zemi. Právě tato tematika je blízká tvůrcům inscenace a stala se jejím ústředním motivem. Kromě deníkových záznamů tvoří scénář také úryvky z Ortenovy prozaické tvorby a výňatky z korespondence.

Jediným účinkujícím je Ondřej Kolín - herec činohry Divadla F. X. Šaldy. Hraje všechny postavy - kromě samotného Ortena také například básníka Ivana Blatného nebo Ortenovu osudovou lásku Věru Fingerovou. Audiovizuální podoba inscenace hojně využívá filmových postupů.

Divadlo 3+KK vzniklo před rokem v Brně, ale jeho ambice zbrzdila pandemie koronaviru. Nyní divadelníci chystají pro Dramox také záznam první inscenace Planu! - Protest na Stadionu desetiletí. Inscenace vznikla loni na motivy životního příběhu Ryszarda Siwce, polského úředníka, jež se v roce 1968 upálil na protest proti okupaci Československa.

Pokračuje také příprava nové inscenace Král kovodžínoviny aneb Vzestup a pád brněnského Gatsbyho. Je inspirovaná životními osudy podnikatele Rudolfa Hošny. Pokud se nezlepší epidemická situace, bude uvedena taktéž formou audiovizuálního záznamu.

Autor článku: ČTK: tmd, hj