24.04.2006 00:00

V Městském divadle ve Slaném dnes začínají Dny vietnamské kultury

Kladno/Slaný 24. dubna (ČTK) - Tanečním a hudebním vystoupením vietnamských dětí a Vietnamců žijících v České republice začaly v městském divadle Dny vietnamské kultury ve Slaném. Odpoledne slánský městský úřad navštíví velvyslanec Vietnamu v České republice Bui Khac But. Akci v pátek večer zakončí derniéra výstavy fotografií Doteky Vietnamu II. ČTK to řekl slánský starosta Ivo Rubík.

Během pěti dnů se ve Slaném vedle různých kulturních akcí uskuteční například besedy o možnostech ekonomické spolupráce, ochutnávka vietnamských specialit i mše svatá v kostele Nejsvětější Trojice za účasti vietnamského kněze.

"Chceme ukázat, že Vietnam není jen rýže a Vietnamci nejsou jen stánkaři," uvedl předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Podobné akce mají ve Slaném tradici od roku 2002, kdy se vedení města rozhodlo každý rok představit kulturu některého z národů, které ve Slaném významným způsobem podnikají. Ve městě se již uskutečnily dny japonské, norské, slovenské a německé kultury.

Podle starosty Rubíka Vietnamci ve Slaném představují významný podnikatelský prvek. "Už dávno se z venkovních tržišť přesunuli do kamenných obchodů," řekl. Vietnamské děti se navíc ve městě stále více začleňují do společenského života. Jeden z vietnamských středoškoláků ze Slaného například podle starosty nedávno zvítězil v okresním kole soutěže v českém jazyce, když ve slohové práci neměl jedinou chybu.

Podle sčítání lidu domů a bytů z roku 2001 se k vietnamské národnosti v Česku hlásí téměř 18.000 lidí. Tvoří třetí nejpočetnější menšinu za Ukrajinci, kterých je 19.500, a Slováky, jichž je 19.200.

Vietnam leží v Asii, na východě Indočínského poloostrova. Celkový počet obyvatel území o rozloze přibližně 331.000 kilometrů čtverečních je více než 80 milionů. Oficiální název země je Vietnamská socialistická republika (VSR). Hlavním městem je třímilionová Hanoj, největším pak Ho Či Minovo Město s více než pěti miliony obyvatel. Nejrozšířenějším náboženstvím je ve Vietnamu buddhismus s 86 procenty věřících, následuje křesťanství, dále taoismus, konfucianismus a islám. Ve třetím čtvrtletí 2005 činil růst HDP ve Vietnamu 8,1 procenta.

jir fcz

Autor článku: ČTK