08.11.2019 15:31

V Minoru se odehraje vánoční příběh z laponského kraje

Divadlo Minor uvede v neděli 10. listopadu 2019 premiéru inscenace Nanuk v podání studentů a absolventů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. Vánočně laděný příběh z laponského kraje bude určen divákům od 5 let.

Sněhové závěje, ledové kry a polární záře. Vánoce v Laponsku provází tuhá zima a mráz. Raději zůstat doma u ohně! Jenže Panukovi, eskymáckému lovci, se ztratí během lovu ryb jeho nejlepší přítel, pes Nanuk. A o Vánocích přeci nesmí být nikdo sám. Co na ně čeká ve sněhové bouři? Podaří se jim včas najít jeden druhého?

Příběh o Nanukovi je inspirován laponskou kulturou a legendami. Laponsko je oblast rozkládající se na území čtyř států – Norska, Švédska, Finska a Ruska. Obývají jej Sámové, kteří se v minulosti potýkali s útlakem ze strany sousedních rozpínajících se národů. Teprve na konci 20. století začali být respektováni jako menšina s vlastním jazykem, kulturou a zvyky. Dnes již ale málo z nich hovoří původními sámskými jazyky nebo udržuje v paměti jejich tradice.

Režisérka Anna Klimešová, dramaturg Boris Jedinák a scénografové Klára Fleková a Mikoláš Zika již tvoří sehranou skupinu. V této sestavě vytvořili absolventskou inscenaci v Divadle DISK Barunka is leaving a inscenaci Ticho po pěšině uvedenou v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Věnují se autorskému divadlu, kde celý koncept vzniká spoluprací všech tvůrců v průběhu zkoušení a scénář se rodí až do posledních chvil před premiérou. Ve své tvorbě kombinují různé žánry i divadelní prostředky a kladou důraz na obrazivost a výtvarnou stránku. O hudbu k inscenaci se postará člen skupiny Fekete Seretlek, herec a skladatel Ivo Sedláček.

Anna Klimešová (*1990) dokončuje studium režie na Katedře alternativního a loutkového divadla. Během studií režírovala inscenace Barunka is leaving, Zápisky z volných chvil, Hlupáci z Chelmu, S vůní perníku, Máj a Proměním se v zajíce se zármutkem a obrovskou opatrností. Hostovala v Činoherním Studiu v Ústí nad Labem, divadle Komedie, Národním divadle Brno a v divadle Stará Aréna. Je členkou skupiny 8lidí a zakladatelkou kulturní komunitní platformy Horní Maršov - Otevřené muzeum.

Boris Jedinák (*1995) v roce 2017 absolvoval bakalářské studium režie-dramaturgie na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU v ročníku Jiřího Havelky. Nyní pokračuje v magisterském studiu oboru dramaturgie. Podílel se na inscenacích v divadlech NoD, DISK, Národní divadlo, Činoherní studio v Ústí nad Labem a Stará Aréna. Je členem tvůrčí skupiny 8lidí.

https://www.minor.cz/

Autor článku: Josef Horák

V Minoru se odehraje vánoční příběh z laponského kraje

Inscenace

14.11.2019

Frankenstein ožije na jevišti Divadla Petra Bezruče

Frankenstein ožije na jevišti ostravského Divadla Petra Bezruče. Umělecký šéf ostravského divadla a režisér Jan Holec pro toto uvedení slavného díla Mary Shelleyové připravil vlastní dramatizaci. V hlavních rolích příběhu o povaze dobra a zla i zodpovědnosti vědy se představí Lukáš Melník a Vojtěch Johaník. Slavnostní premiéra se uskuteční v pátek 15. listopadu. ČTK to dnes řekla mluvčí dovadla Michaela Kubicová.

14.11.2019

Ve Švandově divadle chystají adaptaci slavného románu Na Větrné hůrce

Po úspěchu inscenace Hadry, kosti, kůže, vyprávějící o soužití Jana Wericha s Vladimírem Holanem v jedné vile, připravuje režisér Martin Františák ve Švandově divadle další lákavou novinku. V adaptaci Marie Novákové tu brzy ožije jedno z nejslavnějších děl anglické literatury, román Na Větrné hůrce od Emily Brontë. Premiéra stejnojmenné inscenace se chystá 23. listopadu 2019 ve Velkém sále.

14.11.2019

Liberecký baletní soubor uvede jazzovou taneční komedii Sluha dvou pánů

V historické budově Šaldova divadla uvede liberecký baletní soubor již tento pátek 15. listopadu 2019 svoji první premiéru v sezóně – jazzové taneční divadlo Sluha dvou pánů. Choreografie, režie i zpracování libreta se ujala Alena Pešková, která se nechala inspirovat Goldoniho komedií typů Sluha dvou pánů z roku 1745.