08.11.2019 15:31

V Minoru se odehraje vánoční příběh z laponského kraje

Divadlo Minor uvede v neděli 10. listopadu 2019 premiéru inscenace Nanuk v podání studentů a absolventů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. Vánočně laděný příběh z laponského kraje bude určen divákům od 5 let.

Sněhové závěje, ledové kry a polární záře. Vánoce v Laponsku provází tuhá zima a mráz. Raději zůstat doma u ohně! Jenže Panukovi, eskymáckému lovci, se ztratí během lovu ryb jeho nejlepší přítel, pes Nanuk. A o Vánocích přeci nesmí být nikdo sám. Co na ně čeká ve sněhové bouři? Podaří se jim včas najít jeden druhého?

Příběh o Nanukovi je inspirován laponskou kulturou a legendami. Laponsko je oblast rozkládající se na území čtyř států – Norska, Švédska, Finska a Ruska. Obývají jej Sámové, kteří se v minulosti potýkali s útlakem ze strany sousedních rozpínajících se národů. Teprve na konci 20. století začali být respektováni jako menšina s vlastním jazykem, kulturou a zvyky. Dnes již ale málo z nich hovoří původními sámskými jazyky nebo udržuje v paměti jejich tradice.

Režisérka Anna Klimešová, dramaturg Boris Jedinák a scénografové Klára Fleková a Mikoláš Zika již tvoří sehranou skupinu. V této sestavě vytvořili absolventskou inscenaci v Divadle DISK Barunka is leaving a inscenaci Ticho po pěšině uvedenou v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Věnují se autorskému divadlu, kde celý koncept vzniká spoluprací všech tvůrců v průběhu zkoušení a scénář se rodí až do posledních chvil před premiérou. Ve své tvorbě kombinují různé žánry i divadelní prostředky a kladou důraz na obrazivost a výtvarnou stránku. O hudbu k inscenaci se postará člen skupiny Fekete Seretlek, herec a skladatel Ivo Sedláček.

Anna Klimešová (*1990) dokončuje studium režie na Katedře alternativního a loutkového divadla. Během studií režírovala inscenace Barunka is leaving, Zápisky z volných chvil, Hlupáci z Chelmu, S vůní perníku, Máj a Proměním se v zajíce se zármutkem a obrovskou opatrností. Hostovala v Činoherním Studiu v Ústí nad Labem, divadle Komedie, Národním divadle Brno a v divadle Stará Aréna. Je členkou skupiny 8lidí a zakladatelkou kulturní komunitní platformy Horní Maršov - Otevřené muzeum.

Boris Jedinák (*1995) v roce 2017 absolvoval bakalářské studium režie-dramaturgie na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU v ročníku Jiřího Havelky. Nyní pokračuje v magisterském studiu oboru dramaturgie. Podílel se na inscenacích v divadlech NoD, DISK, Národní divadlo, Činoherní studio v Ústí nad Labem a Stará Aréna. Je členem tvůrčí skupiny 8lidí.

https://www.minor.cz/

Autor článku: Josef Horák