20.07.2022 09:59

V Moravském divadle Olomouc probíhá druhá etapa rekonstrukce budovy

Rekonstrukce budovy divadla pokračuje v čase divadelních prázdnin i letos. Na fasádě Moravského divadla ze strany Horního náměstí se v těchto dnech provádí výměna všech oken; stávající plastová nahrazují dřevěná špaletová. Na jevišti zase probíhá renovace protipožární opony. Dnes dopoledne se uskutečnil kontrolní den, kterého se zúčastnili primátor statutárního města Olomouce Miroslav Žbánek, technický náměstek Moravského divadla Bohuslav Kraus a ředitel Moravské filharmonie Jonáš Harman.

Jedná se o druhou etapu celkové revitalizace svrchního pláště budovy Moravského divadla a Moravské filharmonie. Již loni se Moravské divadlo dočkalo opravy střechy. Letos jsou v termínu od 11. do 30. července instalována dřevěná kastlová okna. Dodavatelem je Truhlářství Urban. Plastová okna půjdou pryč po 30 letech. „Výměnu oken provádíme zejména z estetických důvodů. Budova divadla z roku 1830 je kulturní památkou, proto přichází změna v souladu s památkovou péčí o tento objekt,“ objasnil Karel Měsíček z oddělení správy budov Moravského divadla. „Jsem rád, že se nám daří historickou budovu našeho divadla postupně citlivě zvelebovat. Navázali jsme na loňskou opravu střechy, v příštím roce bychom chtěli renovovat fasádu vč. nasvícení a instalovat dřevěné výkladce,“ doplnil ředitel Moravského divadla David Gerneš.

„Po roce se tu opět shledáváme při opravách budovy Moravského divadla, kdy se vedení podařilo zajistit krásná dřevěná okna v původním stylu,“ uvítal přítomné primátor Miroslav Žbánek. Hosté se šli podívat do prostoru Moravské filharmonie, kde se připravují špalety pro instalaci nových oken, přičemž měli cestou možnost vidět, jak okna budou vypadat. Předpokládané náklady činí 918 tisíc korun bez DPH. Na pokrytí této částky se podílí statutární město Olomouc s přispěním Ministerstva kultury České republiky.

Přítomní se šli dále podívat do hlavního sálu Moravského divadla, kde se na jevišti dokončuje renovace protipožární opony. „Cílem je vylepšení protipožárních vlastností a elektronického zabezpečovacího systému,“ vysvětlil technický náměstek Bohuslav Kraus s tím, že předpokládané náklady se dostanou přibližně na 880 tisíc korun bez DPH a budou hrazeny z příspěvku statutárního města Olomouce a dotace Olomouckého kraje ve výši zhruba 450 tisíc korun.

Kvůli lešení je před divadlem na Horním náměstí zábor chodníku a vozovky. V červenci je pokladna divadla uzavřená, vstupenky na srpnová představení na Korunní pevnůstce je možné zakoupit v infocentru radnice.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: Pavlína Dočkalová, foto: Bohuslav Kraus, Miroslav Žbánek

V Moravském divadle Olomouc probíhá druhá etapa rekonstrukce budovy

Zprávy

05.08.2022

Zemřel herec Karel Richter

Ve věku 96 let dnes zemřel Karel Richter, jeden z nejstarších českých divadelních, filmových a televizních herců, zkušený dabér a také dlouholetý ředitel Divadla Jiřího Wolkera.

05.08.2022

Tvorba studentek Katedry scénografie DAMU je přes léto k vidění v pražském metru

Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze společně s Divadlem DISK využívá od konce června nový výstavní prostor ve stanici Můstek metra A. Cestující, kteří metro opouštějí výstupem vedoucím přímo na střed Václavského náměstí, tak mají možnost seznámit se s tvorbou studentek Katedry scénografie DAMU, jež mimo jiné zahrnuje také část letošní klauzurní výstavy tradičně konané v Divadle DISK.

03.08.2022

Ministerstvo kultury rozdělilo první finanční prostředky z Národního plánu obnovy

Na základě výzvy na podporu projektů se zahraničním přesahem, kterou Ministerstvo kultury vyhlásilo v květnu letošního roku, byly rozděleny první finanční prostředky z Národního plánu obnovy. Mezi úspěšné příjemce patří například Divadelní ústav – Institut umění, který svými projekty bude podporovat prezentace hudebníků a divadelníků v zahraničí, umělecké stáže či vzdělávací akce na rozvoj dovedností aktérů z oblasti kulturních a kreativních odvětví. Moravská zemská knihovna/Literární centrum pomůže tvůrcům literatury pro děti a mládež se prosazovat v zahraničí.