02.12.2014 11:06

V Moravském divadle začali zkoušet Amadea, představí jej v lednu

V Moravském divadle Olomouc se dnes pustili do zkoušení inscenace Amadeus, která bude divákům představena v lednu. Režie se ujal umělecký šéf činohry Michael Tarant. Na zahajovací zkoušce nechyběli v roli hostů uznávaný překladatel a shakespearolog Martin Hilský a muzikolog Jiří Štilec. Amadeus bude první premiérou divadla v příštím roce, řekl dnes ČTK mluvčí divadla David Kresta.

"Titul je známý díky filmovému zpracování režiséra Miloše Formana. V hlavních rolích se představí coby Amadeus Vojtěch Lipina a v roli Salieriho budou alternovat Petr Kubec a Josef Vrána. Inscenace bude mít v divadle premiéru 23. ledna," dodal mluvčí.

Hilský dnes na zahajovací zkoušce novinářům řekl, že Amadeus byl jeho první velký divadelní překlad. "Nesmírně mi na něm záleželo a mám velkou radost, že ten překlad se od té doby, tedy z roku 1980, hraje dodnes. Ten překlad byl velmi náročný," uvedl Hilský. Vypořádat se musel například s překladem hříček, které byly na tehdejší dobu velmi odvážné. "Musel jsem vymyslet jazyk, který byl stejně hravý a měl stejnou funkci a neměl tu věc, kterou bychom pociťovali jako šílenou vulgárnost," doplnil Hilský.

Moravské divadlo Olomouc se rozhodlo během této sezony zvýšit počet premiér. Předplatitelé se mohou těšit na 13 titulů. Čtrnáctá novinka, činoherní inscenace Svatba Krečinského, je zařazena mimo předplatné. Mezi největší taháky patří česká premiéra opery Pád Antikrista, baletní provedení Dvořákovy Rusalky či uvedení baletu Spartakus na hudbu Arama Chačaturjana. V činohře se mohou diváci těšit kromě Amadea také na muzikál Šakalí léta v režii Luďka Golata.

www.moravskedivadlo.cz


Autor článku: ČTK: ftv, hj

V Moravském divadle začali zkoušet Amadea, představí jej v lednu