29.03.2006 00:00

V Muzeu hlavního města Prahy začala výstava o karlínském divadle

Praha 28. března (ČTK) - Pod názvem Nejkrásnější divadlo - 125 let divadla v Karlíně byla v Muzeu hlavního města Prahy na Florenci zahájena výstava přibližující historii i osobnosti této scény, která právě prochází generální rekonstrukcí a otevřena bude v říjnu. Návštěvníky potěší, že v expozici naleznou množství atraktivních rekvizit, fotografií a dokumentů.

Autorem výstavy je student divadelní vědy Pavel Bár, který věnoval bádání v historii karlínského divadla čtyři roky. Zorganizovala ji společnost Théâtre Variété vedená hercem Lumírem Olšovským. Jejím úsilím je šířit neprávem pozapomínanou slávu této někdejší pražské zábavní scény, která byla otevřena v roce 1881.

Návštěvníci se poučí například o tom, že karlínské divadlo vystřídalo během posledních šedesáti let devět názvů, mělo osmnáct ředitelů a čtrnáct uměleckých šéfů. Na jeho jevišti se uskutečnilo 254 premiér, z toho tři desítky československých či českých. Nejdéle se tu hrála opereta Polská krev. Měla sedm premiér a verze režiséra Jindřicha Jandy lákala publikum do hlediště v letech 1974 až 1991, tedy celých sedmnáct let. Celkem se tu uskutečnilo na 15.000 představení pro dvanáct milionů diváků.

Nejvíce repríz - 379 - měl muzikál My Fair Lady v nastudování Rudolfa Vedrala a Leo Spáčila. Bylo spočítáno, že ze 192 sólistů jich 115 žije. Nejdéle v angažmá byli Miloš Zavřel a Dagmar Rosíková.

Expozice je rozdělena na tři části, věnované varieté, období prozatímní scény za války, kdy tu byla druhá scéna Národního divadla, a Hudebnímu divadlo Karlín. Přiblížen je vznik muzikálových produkcí i činnost divadla v Nuslích, které bylo v 60. letech pobočkou Karlína.

Výstava návštěvníky seznamuje i s desítkou významných osobností, které tu působily. Jsou jimi Jan Werich, Oldřich Nový, Jára Pospíšil, Karel Vlach, Vlasta Burian, Jiří Frejka, Nelly Gaierová, Laďka Kozderková, František Paula a Bedřich Füsseger.

Výstava potrvá do 14. května a nabídne tři programy vztahující se k varieté, operetě a muzikálu. Uskuteční se 5. a 25. dubna a 11. května.

Jiří Borovička kš

Autor článku: ČTK