26.08.2022 10:03

V nadcházející divadelní sezóně chystá Činoherní klub tři premiéry

Na rozdíl od novinkami nabité loňské sezóny si Činoherní klub tu letošní  zvolil o poznání klidnější, premiéry připravuje tři. BABYBOOM Zuzy Ferenczové v režii Ondřeje Sokola, KONSENT Niny Raine v režii Šimona Dominika a 2:22 – DUCHAŘSKÝ PŘÍBĚH Dannyho Robinse v režii Braňa Holička. Jedná se o současné texty z oblastí, které jsou tvůrcům v Činoherním klubu nejbližší. Všechny tři inscenace jsou zasazeny do dnešního světa a přinášejí situace, ve kterých diváci, kteří je shlédnou, možná byli, jsou, budou, nebo by mohli být.

Dramaturgyně Činoherního klubu, Markéta Kočí Machačíková a Kateřina Popiolková k plánovaným hrám říkají: “Až si budou diváci k inscenacím číst víc – a nejlépe pak až je uvidí – mohou zaznamenat, že přestože se tematicky nepřekrývají (a ani jsme takovou ambici při jejich výběru neměli), mají přece jen něco společného. Kromě drobností, kterých jsme si všimli náhodou – totiž, že ve všech třech hrách se objevují malé děti – věnují se především partnerským vztahům a jejich proměnám v nových a nečekaných životních situacích. Ukazují, že se v určitých životních fázích nevyhnutelně, ale přirozeně dostáváme do nových rolí (BABYBOOM). Reflektují, jak se mění svět kolem nás a s ním taky naše vnímání a potřeba přehodnotit některé, nejen osobní a intimní hranice (KONSENT). Pátrají po tom, co se stane, když jsme nečekaně konfrontovaní s bazálními otázkami důvěry a víry (2:22).”

Hry tematizují rozdíly mezi představami, očekáváními, předsudky a realitou, která se od nich často dost liší. Dokonce nabízejí různé pohledy na to, co je skutečnost, a na to, co se skutečně odehrálo, aniž by odlišné verze byly nutně méně pravdivé, nebo se vylučovaly. Diváci tak před sebou mají více možností, mnohá pro i proti; staví je to do lákavé pozice jakéhosi pozorovatele, někdy dokonce detektiva nebo porotce, jsou nad tím vším a můžou se nechat strhnout, jen když budou chtít.

Umělecký šéf divadla, Martin Finger, věří, že s letošními tituly Činoherák u diváků uspěje podobně jako s těmi, kterým život vdechl minulou sezónu, zárukou jsou přinejmenším kvalitní režie: “Čeká nás nazkoušení tří nových titulů a všechno to budou české premiéry. Kromě stálého a divácky velmi úspěšného režiséra Ondřeje Sokola bude u nás znovu zkoušet Braňo Holiček, jehož první režie v Činoherním klubu, loni uvedený OŠKLIVEC v hlavní roli s Vojtou Kotkem, zaznamenala u diváků ohromný ohlas. K této režisérské dvojici se připojí Šimon Dominik se hrou, kterou si také sám přeložil. Současně s novými inscenacemi pro diváky chystáme doprovodný program. Kromě tradičního „ČK uvádí“ půjde znovu o scénická čtení nebo debaty po představeních.”

https://cinoherniklub.cz/

Autor článku: Linda Skarlandtová