29.04.2013 11:14

V nezvyklém představení spojili ochotníci Sudety a máj

Sudety a máj spojili v nezvyklém představení ochotníci z Jablonného v Podještědí a okolí. Zapojili se i lidé z německého příhraničí, i když jich není tolik, kolik autoři projektu očekávali. Novinářům to dnes řekla produkční Barbora Spalová z občanského sdružení Centrum sv. Zdislavy. "Bylo by fajn, kdyby tam bylo více Němců, ale nepovedlo se," uvedla.

Podle Getlefa Groeslera je znát, že mezi Němci a Čechy v příhraničí stále stojí jakási zeď, kterou je třeba zbourat. "Snažím se šířit pozitivní náladu," řekl Groesler, který se podílí na několika přeshraničních projektech a učí například i němčinu v Jablonném. Hrát bude i v představení.
Příběh vytvořili ochotníci z rodinných vzpomínek, vyprávění známých i vlastních představ. Zaměřili se zejména na kontroverzní téma sudetských dějin spojených s májem. "Na prvním setkání v září 2012 v dominikánském klášteře jsme měli dva papíry, na jednom bylo napsáno Sudety a na druhém první máj a dávali jsme k nim asociace," uvedla Spálová. Temné vzpomínky se podle ní objevovaly nejen u Sudet, ale také 1. máje. Například povinné průvody za komunistů. "Poté jsme vzali jeden termín z jednoho i druhého papíru a vytvářeli k nim příběh," dodala. Ochotníci si zároveň vybírali i postavy, které by se podle nich v příběhu měly objevit. "Jejich předobrazem byly často příběhy skutečných lidí," podotkla Spálová.

Příběh se odvíjí od května 1942, kdy se Gabriela Veverková, po mamince Rosenthalová, sblíží v petrovické restauraci s mladým příslušníkem Wehrmachtu Karlem Kreuzem. Ten ovšem poté rukuje na východní frontu. Gabriele se v příštím roce narodí jejich syn Hermann. Po válce zůstává díky svému českému původu jako jediná z rodiny v Jablonném, ostatní odsunou. Osudy dalších lidí se proplétají a příběh eskaluje na prvního máje 1975, kdy traktorista dostává ocenění "za hlubokou orbu".

Divadelní projekt Květen v Jablonném/Mai in Deutsch-Gabel bude mít premiéru na prvního máje v nevyužívaném sále hospody U Lípy v Petrovicích u Jablonného v Podještědí. Právě v této hospodě si před 70 lety Veverková a Kreuzem zatančili své tango. "V sále bylo skladiště, vyklízelo se asi měsíc a stále se tu ještě pracuje," dodala Spálová. Do premiéry by ale měl být sál pro zhruba 200 diváků připravený. Představení chtějí ochotníci v červnu odehrát i v Německu.

Autor článku: ČTK: knt, hj

V nezvyklém představení spojili ochotníci Sudety a máj