27.10.2006 00:00

V Olomouci proběhl první ročník ojedinělé přehlídky Týden improvizace

Ve dnech 17. - 20. října proběhl na půdě uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci první ročník festivalu Týden improvizace. Projekt se uskutečnil ve spolupráci občanských sdružení Divadlo Konvikt a Pastiche filmz. Jejich hlavním cílem je produkovat v Olomouci kvalitní kulturní programy nejen pro studenty.

Hlad mladých lidí po zajímavých divadelních produkcích potvrdila rekordní návštěvnost přehlídky. Za čtyři dny navštívilo divadelní sál Konviktu přes čtyři sta diváků.

Olomoucký Týden improvizace je prozatím jedinou akcí svého druhu u nás. Divadelní improvizace, jevištní performeři, poetika trapnosti, bytí před diváky „tady a teď“ – to vše prožívá comeback v podobě obrovského boomu. Vznikají nové improvizující skupiny, ty starší si již léty ověřily svůj osobitý fungující výraz, zdomácněl u nás fenomén divadelní Improligy. Organizátoři toho všeho náležitě využili a pozvali současnou českou špičku v tomto oboru: Pra.li.ny, Vosto5, Dekadentní divadlo Beruška a Divadlo v soukolí. První tři pro zájemce uspořádaly také workshop. V případě „Berušek“ se dokonce jednalo o první workshop v patnáctileté historii souboru.

Improvizaci na jiné platformě předvedl multiinstrumentalista Christoph Pajer doprovázející hudebně projekci Ejzenštejnova Křižníku Potěmkin. Zajímavým doplněním programu byla i přednáška Alexeje Pernici z Divadelní fakulty JAMU na téma improvizace.

Nečekaný úspěch prvního ročníku se zajisté odrazí na práci pořadatelů i v dalších letech a tato malá přehlídka se rozroste v rozsáhlejší improvizující mumraj, který na pár dní nedá spát centru univerzitního města.

Zuzana Mildeová, Jan Žůrek

autoři jsou studenty FF-UP

Zdroj: divadlokonvikt@seznam.cz

Autor článku: Informace z divadel