01.08.2016 09:51

V Olomouci se poprvé chystají Olomoucké shakespearovské slavnosti

Kulturní dění během prázdnin oživí v Olomouci nultý ročník divadelního festivalu Olomoucké shakespearovské slavnosti. Přehlídku chystá v polovině srpna Divadlo Tramtarie, které se inspirovalo představeními pod širým nebem v jiných městech České republiky. Olomoucký festival se odehraje na nádvoří zdejší radnice. Nejslavnější Shakespearovy tragédie divadlo lidem připomene během třech dnů při představení Kabaret nahatý Shakespeare, řekla ČTK ředitelka divadla Petra Němečková.

Festival je určen jak pro Olomoučany, tak pro turisty, kteří město během prázdnin navštíví a hledají večerní vyžití. "V létě se toho v Olomouci moc neděje, divadla jsou zavřená, tak jsme se rozhodli trochu oživit dění v centru Olomouce a připravili oblíbený Kabaret pro venkovní uvedení," uvedla Němečková.

Kabaret nahatý Shakespeare byl první premiérou právě ukončené divadelní sezony Divadla Tramtarie. Podle tvůrců jde o chytrou komedii, která se s nadsázkou a humorem věnuje pěti nejznámějším Shakespearovským tragédiím. Diváci v představení poznají Romea a Julii, Hamleta, Othella, Macbetha i Krále Leara. Autorem komediálního kabaretu je vedoucí souboru Vladislav Kracík, režie se ujal Jiří Trnka. "Naše představení Kabaret nahatý Shakespeare je hodně založené na improvizaci, myslím, že venkovní prostředí mu dodá zase jiný šmrnc. A divadlo pod širým nebem k létu prostě patří," doplnila Němečková.

V hlavní roli Kabaretu vystupuje pětice herců, kteří jsou placeni podivuhodnou Nadací Zachraňme Klasiky, mají za úkol zinscenovat hru od Williama Shakespeara. Protože však nezbyly finanční prostředky na režiséra, jsou nuceni režírovat si tragédii sami. Vzhledem k tomu, že se nejsou schopni domluvit, kdo z nich by se měl této role zhostit, dojdou ke kompromisu. Každý z nich si zrežíruje svoji oblíbenou shakespearovskou tragédii. Hra zobrazuje zákulisí divadelního světa, vztahů mezi režiséry a herci či poměrů mezi herci samotnými.

Komedii si během uvedení na prknech divadla oblíbili podle Němečkové diváci napříč generacemi. Nahatého Shakespeara pod širým nebem uvede Tramtarie na nádvoří radnice od 15. do 17. srpna vždy od 19:30.

http://www.divadlotramtarie.cz/ 


Autor článku: ČTK: ftv, gcm

V Olomouci se poprvé chystají Olomoucké shakespearovské slavnosti