22.01.2010 00:00

V Ostravě se začne stavět alternativní scéna Divadla loutek

V Ostravě se začne v květnu budovat alternativní scéna Divadla loutek pro 50 až 70 diváků. Náklady na její výstavbu budou zhruba 70 milionů korun a většinu by měly pokrýt evropské peníze. Projekt je součástí Integrovaného plánu rozvoje města, na nějž Ostrava získala přibližně 1,5 miliardy korun z Regionálního operačního programu.

Scénu chce divadlo využít mimo jiné pro práci s postiženými dětmi, s nimiž by divadelníci chtěli i za přítomnosti zdravých dětí spolupracovat v tzv. dílnách. Mimo to by nový prostor měl sloužit také pro interaktivní divadlo, a děti se tak budou moci zapojit do dění na jevišti. V nových prostorech chce divadlo nabídnout i komornější večerní představení, a přilákat tak do něj i mladé lidi z věkové skupiny 15 až 18 let.

"Je to náš sen a do jisté míry takový prostor měl být už ve stávajícím divadle. Myslím, že to bude dobrý krok nejen pro divadlo, ale i ty, kteří k nám najdou cestu," vysvětlila ředitelka divadla Hájková. Dodala, že o představení loutkového divadla mají návštěvníci zájem, a stávající prostory jsou tak mnohdy už nedostačující.

Zajímavá bude i samotná budova divadla, jejíž součástí by měl být také loutkový orloj doplněný hvězdnou oblohou a slunečními hodinami. "V orloji by měly být zpodobněny i ty typy loutek, které máme nyní před divadlem, tedy například král, královna nebo ďábel. Orloj si budeme moci sami obsluhovat," doplnila Hájková. Součástí stavby bude taky amfiteátr, který chce divadlo využívat v letních měsících.

Přístavba divadla je druhým projektem, který v Ostravě vzniká jako součást integrovaného plánu. Už koncem loňského roku se ve městě otevřela nová hradní terasa Slezskoostravského hradu. V rámci integrovaného plánu, který městu umožňuje prostřednictvím Regionálního operačního programu čerpat peníze z EU, má město zpracovány dva strategické dokumenty. Ostrava-Magnet regionu je zaměřen na projekty cestovního ruchu, kulturní infrastrukturu a životní prostředí, dokument Ostrava-Pól rozvoje souvisí s podporou vědy, výzkumu, inovacemi, dopravní dostupností a volnočasovými aktivitami.

Město tak plánuje například budování dopravní infrastruktury, která pomůže napojit na dopravní síť Novou Karolinu, kde má vzniknout nová část města, počítá ale i s projekty v ostravské zoo nebo revitalizací řeky Ostravice.

Divadlo loutek Ostrava do roku 1999 sídlilo na Masarykově náměstí, z něhož se ostravští loutkáři přestěhovali do zcela nové divadelní budovy na okraji výstaviště Černá louka. Během sezony odehraje divadlo kolem 400 představení a nastuduje čtyři až pět nových inscenací.

Zdroj: Martina Helánová, hš

Autor článku: ČTK