15.08.2013 09:34

V Plzni už stojí hrubá stavba nového divadla, skluz je v týdnech

V Plzni už stojí hrubá stavba budovy nového divadla. Po zhruba patnácti měsících od zahájení jsou téměř dokončeny železobetonové konstrukce samotného objektu divadla i jeho provozní části, pozornost se nyní přesouvá na vnitřní konstrukce, úpravu jejich povrchu a na příčky. Pracuje se také na elektroinstalaci či rozvodech vody.

Stavba dosud nabrala několikatýdenní skluz, zpoždění by ale nemělo mít vliv na zahájení sezony v září 2014, zjistila ČTK. "Pohybuje se to relativně v plánu, časové vychýlení zatím není takové, aby ohrozilo termín dokončení díla," řekl ČTK náměstek primátora Petr Rund (ODS).
Zpoždění proti harmonogramu je dáno dlouhou zimou, podle náměstka se ale dá některými opatřeními stáhnout, záležet bude i na tom, jaká bude následující zima. Termín dokončení je stanoven na duben příštího roku, následující tři měsíce jsou určeny pro zkušební provoz.
Plzeň je prvním městem v Česku, které po roce 1989 staví nové divadlo včetně zázemí. Stavební jáma se začala hloubit loni 31. května. Cena novostavby je 818,5 milionu Kč. Zatím není jasné, zda se stavba prodraží. Podle Runda se zpracovává odhad některých změn, které jsou nutné proto, že se změnily normy na divadelní technologie. Vyčíslení bude mít v září.

Výstavba objektu členěného na provozní a divadelní budovu se dvěma sály, hledištěm pro 500 diváků, restaurací, baletní školou, studiovou scénou a podzemním parkováním je součástí projektu Evropské hlavní město kultury 2015. Součástí stavby je parkovací dům, pro který byla vyhloubena zhruba jedenáctimetrová jáma. Tam stavaři postupně betonují základovou desku.

Autor článku: ČTK: Eva Barborková, kš

V Plzni už stojí hrubá stavba nového divadla, skluz je v týdnech