30.06.2014 10:20

V Plzni začalo divadelní léto, uvede Lháře a poté Tři mušketýry

V italské Benátky, tedy místo pro děj komedie Carla Goldoniho Lhář, se dnes proměnilo náměstí Republiky v Plzni. Hru italského klasika v hlavní roli s Romanem Zachem tam na open air scénu přinesl festival Divadelní léto pod plzeňským nebem. Jeho sedmý ročník lidem nabídne Lháře po 11 večerů, od 14. července se na jeviště na náměstí vrátí loňská inscenace Tři mušketýři s Janem Přeučilem v roli kardinála Richelieu. Kapacita hlediště s výhledem na katedrálu sv. Bartoloměje je 500 diváků.

"Původní Goldoniho komedie Lhář je moralita z poloviny 18. století o tom, že lhát se nemá. My jsme ji zkřížili s úpravou Miloše Hlávky z počátku 40. let minulého století, který hru pod názvem Benátská maškaráda posunul k jakémusi bláznivému karnevalu, mimo všední čas," uvedl režisér inscenace Zdeněk Bartoš, umělecký šéf Západočeského divadla v Chebu.
Hlavní hrdina je podle Bartoše trochu básník, trochu sukničkář, ale hlavně lhaní je pro něj zábavná kratochvíle, duchaplné nápady mají odhánět nudu a šeď každodennosti. "Vizuálně a hudebně jsme komedii zasadili do druhé poloviny 50. let v Itálii, maximálně začátku 60., tedy zlatého věku italského filmového neorealismu a klasických černobílých komedií," uvedl Bartoš.
Na diváky tak podle režiséra dýchne doba, která měla styl, nenucenou eleganci, pulzovala rokenrolem a mladou vzdorovitou energií. Kromě Zacha se v dalších hlavních rolích představí mj. Miloslav Mejzlík, Malvína Pachlová nebo Bronislav Kotiš.

Divadelní léto pod plzeňským nebem má už od prvního ročníku v roce 2008 jedinečnou podobu, každý rok totiž vzniká originální inscenace zasazená do kulis historického centra Plzně. "Vedle plzeňských profesionálních herců se tradičně představují i známé tváře z pražských divadel," řekl umělecký ředitel festivalu Vilém Dubnička. Festival vždy uvádí novinku, letos Lháře, a reprízy loňské inscenace, tedy Tři mušketýři.

www.divadelnileto.cz


Autor článku: ČTK: brb, kš

V Plzni začalo divadelní léto, uvede Lháře a poté Tři mušketýry