07.10.2020 11:27

V pondělí 12. října uvede Divadlo na cucky taneční představení skupiny ME-SA

V pondělí 12. října uvede Divadlo na cucky taneční představení skupiny ME-SA v choreografii držitelky ocenění Tanečnice roku 2015 Martiny Hajdyla Lacové. V představení s názvem Assemblage šestice tanečnic hledá síly, které je a svět kolem nich tvoří i ničí zároveň. Pro zájemce připravilo divadlo také taneční workshop s omezenou kapacitou.

Svérázný ekosystém inscenace v sobě zrcadlí neustálou proměnu, proces zrodu a provázanost vzniku a zániku. „My jsme ty síly, které mění okolí, ale zároveň i my jsme, ať chceme nebo ne, měněni naším okolím, společností. Jsme součástí asambláže, kterou sami tvoříme,“ vysvětluje inspirace dramaturg inscenace Jiří Hajdyla. „Cítila jsem potřebu pracovat s nebezpečím, lákalo mě téma apokalypsy a chtěla jsem nechat prorůst divadlo přírodou,“ doplňuje autorka choreografie Martina Hajdyla Lacová.

V inscenaci je ale apokalypsa vnímaná spíše jako proces zrodu něčeho nového než zánik toho původního. Autoři se obrací k přírodě a k základním principům existence, hledají inspiraci ve vazbách prvků ve skupenstvích, ve vzájemném působení planet ve vesmíru, ale také ve zvířecí podstatě interpretek, z nichž každá přináší vlastní ženskou esenci – Soňa Ferienčíková, Barbora Janáková, Markéta Jandová, Jazmína Piktorová, Ekaterina Plechková, Eva Priečková.

Nedílnou součástí představení je živá hudba a scénografie Zuzany Scerankové, která pracuje se zdánlivě neslučitelnými motivy – zpomalující a ohraničující pouliční retardér leží vedle organických přírodních prvků. Výsledkem je svět, v němž se prolínají futuristické a postapokalyptické vize s klidnou a samozřejmou dokonalostí přírody.

Olomoucké Divadlo na cucky zatím pokračuje v říjnovém programu beze změn, zrušeny byly pouze projekce festivalu JEDEN SVĚT. „Vedle představení Assemblage a workshopu s tanečnicemi z ME-SY, který se uskuteční o den dříve, nabídneme v příštím týdnu například druhou domácí premiéru v sezóně. V inscenaci Otisky se představí Ivana Plíhalová s Viktorem Zavadilem,“ pozval mluvčí divadla Zdeněk Vévoda.

www.divadlonacucky.cz

Autor článku: Zdeněk Vévoda