20.05.2006 00:00

V Praze otevřeli výstavu o ztvárnění Mozartových oper

Praha 20. května (ČTK) - Další z akcí, kterou Národní divadlo v Praze připomnělo letošní 250. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta, je výstava v Salonu Kolowrat nazvaná Proměny Mozartova operního prostoru. Vernisáž předcházela dnešní premiéře nového nastudování Dona Giovanniho ve vedlejším Stavovském divadle. Tedy na místě, kde tato "opera oper" zazněla v roce 1787 vůbec poprvé a navíc s tímto geniálním skladatelem za dirigentským pultem.

Expozice, kterou si budou moci návštěvníci komorní scény Kolowrat prohlédnout kromě prázdnin až do konce září, připomíná, že o čtyři roky později měla v Praze světovou premiéru i další Mozartova novinka - "korunovační" opera La Clemenza di Tito. Jednotlivé panely dokumentují i scénickou podobu Kouzelné flétny a také Figarovy svatby.

Někdejší Nosticovo divadlo vlastnilo soubor prospektů a kulis využívaný k inscenování jednotlivých divadelních kusů. Tento fundus vytvořil v roce 1783 malíř dekorací Josef Platzer. Nedochoval se, ale o jeho pojetí lze usuzovat na základě dekoračních návrhů, které v roce 1816 vyryl a vydal ve Vídni Norbert Bittner. Tyto takzvané typové dekorace zobrazovaly určitá prostředí - sál, kabinet, ulici, vězení, sklepení, přístav, vojenské ležení, les, zahradu, nebe či peklo.

Realizátoři výstavy se na základě předepsaných prostředí, jak jsou určena v libretech oper, pokusili volně zrekonstruovat sled obrazů Bittnerových rytin. Diváci si tak mohou udělat alespoň přibližnou představu, jaké dekorace doprovázely Mozartovy opery v době jejich vzniku. V kontrastu k tomu vybrali vždy několik pozoruhodných inscenačních souborů, které dokumentují zajímavá moderní scénická řešení.

Veškerá reprodukovaná díla pocházejí z výtvarné sbírky divadelního oddělení Národního muzea v Praze a z archivu české první scény. Doplňuje je desítka kostýmů a také ukázky scény Františka Tröstera k Donu Giovannimu z prosince 1961, jak mu tleskali návštěvníci Slovenského národního divadla v Bratislavě.

Jiří Borovička jpt

Autor článku: ČTK