08.03.2013 09:37

V Praze se kona potřetí festival Ave Bohemia

V Praze se koncem března uskuteční třetí vydání mladého festivalu s názvem Ave Bohemia, který je soutěžní přehlídkou umělecké tvorby dětí a mládeže v nejrůznějších žánrech. Letošní jaro bude opět dominovat tanec a zpěv. Projekt Ave Bohemia je mezinárodní a tomu odpovídá i skladba účastníků, kteří se rekrutují z České republiky, Polska, Ukrajiny, Německa a Ruska, minulý rok se účastnili také mladí umělci ze Slovenska. Festivalový program pro účastníky probíhá od 23. do 27. března, gala koncert, na kterém se představí veřejnosti, je naplánován na 25. března.

Ave Bohemia je festivalem, který má neveřejnou soutěžní část a závěrečný koncert, na kterém se účastníci představí publiku. Je multižánrový, takže nekonkuruje českým soutěžním přehlídkám v neprofesionální umělecké činnosti. Jeho cílem je naopak svést mladé umělce, ať už studující nebo ty, kteří tvoří jen ze zájmu, umělce různých žánrů a z různých zemí, na jedno místo, kde se mohou setkat. Program je organizován na všechny dny včetně exkurzí po Praze a nabídky návštěv mimopražských památek nebo divadelních představení.

Soutěž a závěrečné představení probíhá v kongresovém sálu velkého Hotelu Olšanka v Praze na Žižkově. Odborná porota je vybírána vždy podle přihlášených žánrů. Tentokrát v ní zasednou sólistka baletu Národního divadla Ivanna Illyenko, pedagog a klavírista Martin Rada, pěvkyně Galla Macků a ředitelka festivalu, dlouholetá členka souboru Laterny magiky Viktorie Vrublevská. Ta spolu s manželem Jevgenijem Vrublevským, dříve také sólistou slavného pražského souboru, stojí za vznikem festivalu. Společně pro jeho pořádání založili uměleckou agenturu.

Mezi účastníky, kteří se v Praze setkají, najdeme soubory, které se už dříve projektu zúčastnily, ale také úplné nováčky. Budou tu například pražská studia Mix a Sen, Taneční studio Brellart, poprvé Taneční studio Vlaďky Hrbkové z Hradce Králové nebo polský taneční soubor Flezs. V klasickém tanečním žánru se představí Kyjevská dětská akademie umění, z Ukrajiny dorazí také studentský vokální soubor Suziria nebo dětské studio národního tance Galaxy Dance. Nebude chybět český studentský soubor bicích nástrojů ARIES z Liberce. Očekáváme také hosta z Ruska: Zadorinki, Reprezentativní taneční soubor Iriny Anatolievny Němcové. Do přehlídky se přihlásila také řada sólistů, např. z německé Ballettschule Khinganskiy.

Závěrečný gala koncert, na kterém se objeví čísla vybraná porotou, se uskuteční 25. března v pražském Hotelu Olšanka v 18.00 hodin.
Děti do 12 let včetně v doprovodu rodiče mají vstup zdarma!

 

Festival Ave Bohemia je mezinárodní akce pořádaná v Praze, která se koná dvakrát do roka v období jarních a podzimních školních prázdnin. Festival / soutěžní přehlídku pořádá umělecká agentura AVE production, kterou založili v roce 2011 profesionální baletní umělci. Hlavním projektem je právě festival, který si klade za cíl být vysoce profesionální a otevřenou platformou pro mladé umění. Hostům a účastníkům zajišťuje nejen odborně vedenou soutěž a zázemí, ale také pečlivě organizovaný doprovodný program. Jedním z cílů festivalu je účastníky nenásilnou formou seznamovat s historií Prahy a jejími památkami.

Více o agentuře a jejích zakladatelích na www.aveproduction.eu

Autor článku: Lucie Kocourková

V Praze se kona potřetí festival Ave Bohemia