10.11.2005 00:00

V Praze se představil švýcarský kabaretiér Steinberger

PRAHA 10. listopadu (ČTK) - Ve Švandově divadle v Praze vystoupil slavný švýcarský kabaretiér Emil Steinberger. Stalo se tak v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka.

Steinberger svou kultovní postavou "Emil" získal přízeň diváků i v Německu a populární je také v Rakousku. V roce 1978 vytvořil hlavní roli ve snímku Jak je těžké stát se Švýcarem a hrál pak i v dalších filmech. Umělec, který podle kritik okouzluje elegancí, inteligencí a udivuje spektakulární spontaneitou, četl ze svých dvou posledních knih.

Jeho cesta ke kabaretu byla složitá. Nejprve pracoval jako poštovní úředník, později byl grafikem. V roce 1967 - to mu bylo 34 let - Steinberger založil Malé divadlo v Luzernu, kde byl také dramaturgem dvou kin. Koncem sedmdesátých let působil jednu sezonu u švýcarského národního cirkusu Knie. V roce 1980 se podílel na založení cirkusu Roncalli.

V roce 1987 ukončil Steinberger kariéru svého "Emila", pracoval jako reklamní textař a v letech 1993 až 1999 žil v New Yorku. Po návratu do Švýcarska založil nakladatelství a začal opět vystupovat na veřejnosti, kdy četl z vlastních knih Pravdivě vylhané příběhy a Emil via New York.

Jiří Borovička kar

Autor článku: ČTK