09.12.2007 00:00

V Praze skončila přehlídka regionálních scén

Praha 9. prosince (ČTK) - Inscenace Moliérova Lakomce v podání Slezského divadla z Opavy zakončila celoroční přehlídku regionálních scén České divadlo 2007, kterou podvanácté uspořádala umělecká agentura Foibos. Představení hostovalo na jevišti pražského Divadla pod Palmovkou.

Opavskou komedii o Harpagonovi, který hromadí peníze a majetek jakýmikoliv prostředky, neštítí se lichvy ani tvrdého a systematického odříkání, nastudoval pohostinsky režisér Ivan Krejčí, jinak umělecký šéf komorní scény Aréna v Ostravě. Představitel titulního hrdiny Kostas Zerdaloglu byl za svůj výkon oceněn na festivalu divadel Moravy a Slezska.

Jean-Baptiste Poquelin - Moliere, výrazný dramatik, herec a principál, se narodil v Paříži 15. ledna 1622. Zemřel 17. února 1673 téměř na jevišti při čtvrté repríze své hry Zdravý nemocný, v níž hrál titulní roli. Lakomec patří k vrcholům jeho tvorby, společně s Misantropem, Tartuffem či Donem Juanem. Moliere v těchto dramatech naplno zúročil nejen svůj talent, ale i trpké životní zkušenosti.

Opavské divadlo, které právě dnes uvedlo na své domácí scéně premiéru Kálmánovy Čardášové princezny, nastudovalo Lakomce v překladu Vladimíra Mikeše. Premiéra se uskutečnila letos v dubnu.

Počátky divadelnictví se v Opavě datují již do let 1745 až 1750. Město, aby povzneslo význam kulturního centra rakouského Slezska, si postavilo samostatnou divadelní budovu. Základní kámen Zemského divadla v Opavě byl položen 1. května 1804 a 1. října 1805 se hrálo zahajovací představení. V současné době má opavské divadlo kapacitu 376 diváků.

Přehlídka České divadlo už podruhé nezačala s novou sezonou, ale kryla se s kalendářním rokem. Letos se v jejím rámci v Praze uskutečnily dvě desítky představení 19 regionálních scén z tuctu měst. V první části jich hostovalo v metropoli od ledna do dubna jedenáct z Hradce Králové, Plzně, Zlína, Brna, Ostravy, Kladna a Liberce. Podzimní část nabídla od října projekty dalších osmi kolektivů. Jejich členové přijeli z Plzně, Liberce, Ostravy, Brna, Šumperka a Uherského Hradiště.

Inscenace vybírala dramaturgická rada ve složení Zuzana Jindrová, Vladimír Hulec, Jan Kerbr, Jiří Kříž, Luboš Mareček a Zdeněk Tichý. V čele poroty pro vyhlášení cen za nejlepší ženskou a mužskou roli a za nejpozoruhodnější umělecký počin je Filip Jan Zvolský. Dramaturgie má z čeho vybírat, neboť v 21 "divadelních" městech od Chebu až po Český Těšín působí téměř čtyři desítky profesionálních scén.

Tradiční součástí Českého divadla je uvádění všech představení se simultánním překladem do znakové řeči. Zpřístupněním divadla pro sluchově postižené spoluobčany naplňují organizátoři požadavek rovného přístupu ke kulturním službám pro tuto znevýhodněnou společenskou skupinu. Spolupořadatelem přehlídky je hlavní město Praha. Finančně ji podpořilo ministerstvo kultury a městská část Praha 5. Záštitu nad ní převzali prezidentova choť Livie Klausová, ministr kultury Václav Jehlička, primátor Pavel Bém a starosta Prahy 5 Milan Jančík.

"Předpokládáme, že 13. ročník zahájíme v únoru - pravděpodobně nějakým brněnským muzikálem," řekl před závěrečným představením ČTK ředitel agentury Foibos Marek Veselý, který zatím marně hledá hlavního sponzora. "Více bychom chtěli zapojit divadelní města," dodal.

Jiří Borovička mkv

Autor článku: ČTK