28.07.2020 10:00

V Praze tisícovka lidí demonstrovala na podporu hudební kultury

Na Staroměstském náměstí v Praze se v pondělí uskutečnila demonstrace na podporu hudební kultury. Její účastníci chtěli upozornit na problémy s pořádáním koncertů v koronavirové době. Podle pořadatelů svůj nesouhlas s vládními opatřeními přišla vyjádřit přibližně tisícovka lidí. Část z nich svou nespokojenost vyjádřila během projevu ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Někteří lidé, kteří využili k sezení rozestavěné kontejnery na přepravu hudební techniky, kritizovali vládu a média za šíření strachu z koronaviru.

"Náš sektor už pět měsíců běží jen na 15 až 17 procent. Jsme tady protože jednání s ministerstvem kultury nepřináší výsledky, nemáme jasné podmínky k naší činnosti. Není to jen za muzikanty, ale za dramaturgy, promotéry, festivaly, kluby, hudební publicisty a různé odborné technické profese," uvedl na závěr sekání Alexandr Smutný z pořádající iniciativy #zazivouhudbu.

Své stížnosti sepsali organizátoři ve veřejném dopise zaslaném na konci minulého týdne premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Cílem iniciativy je přijmout srozumitelná pravidla a řešení pro živou hudbu. Volné sdružení #zazivouhudbu prosazuje zájmy 130.000 lidí z oboru populární i klasické hudby a s nimi spjatých služeb. "Pokud jednání s vládou nepřinesou žádné výsledky, je možné, že se zde sejdeme znovu," dodal Smutný.

Zaorálek uvedl, že se nesmí opakovat situace, kdy byly v Moravskoslezském kraji připravené akce rušeny z minuty na minuty na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. Nesouhlas však vyvolala jeho slova o tom, že v okolních zemích jsou při pořádání veřejných akcí opatrnější než v Česku. "To jsou kecy," ozývalo se vedle pískotu z publika. Zaorálek už před demonstrací uvedl, že omezení pro živou kulturu kvůli epidemii koronaviru budou zřejmě platit do konce roku a je třeba se s tím naučit žít. Novinářům řekl, že chce vést dialog, některé požadavky má ale za nerealistické. Za žádost z jiného světa označil požadavek konání akcí až pro 5000 lidí.

Pořadatelé před zahájením akce požádali, aby se vystupující zdrželi hrubých slov a požadavků na odvolávání vlády či politiků. Přesto se v projevech objevila adresná kritika ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nebo premiéra Babiše. "Mám pocit, že vláda neví, že kultura existuje," prohlásil režisér Michal Caban. Jeviště opustil se slovy, že "normální je bez roušek".

Mezi prvními promluvil Robert Schaffer, zástupce společnosti Bestsport, který upozornil na to, že pokud vláda omezuje svými opatřeními některé kulturní akce, je potřeba jejich pořadatelům pomoci. Promotérka Hana Petřinová prohlásila, že "opatření vlády jsou likvidační a pořadatelé musí rušit akce, které se nedávno začaly rozvíjet". "V nejistotě se díváme na září, kdy se máme vrátit na scénu," podotkl za hudební divadla Janis Sidovský.

Mezi řečníky vystoupili a krátce promluvili David Koller, Ondřej Ruml, Pavel Šporcl, Pokáč, Rudolf Brančovský, Thom Artway nebo Lenka Dusilová.

Vláda 20. července schválila program podpory podnikatelům v kultuře, který předložila společně ministerstva průmyslu a kultury. Organizátoři kulturních podniků, kteří kvůli koronaviru museli své akce zrušit nebo přesunout a nepobírají dotace od státu, budou moci z programu podpory čerpat peníze. V programu by mělo být zhruba 900 milionů korun a měl by pořadatelům a organizátorům kompenzovat 50 procenty náklady na zrušené či odložené akce.

Od pondělí je omezena kapacita vnitřních kulturních akcí na 500 osob. Podle ministra zdravotnictví bude možné na vnitřních akcích vytvořit až pět stavebně oddělených sektorů pro 500 návštěvníků s vlastními vchody, kde se návštěvníci nebudou míchat. Dosud bylo možné takto navýšit kapacitu až na 5000 lidí v pěti sektorech, teď jich může být maximálně 2500.

Autor článku: ČTK: jir, snm; Foto: převzato z Opera Plus