30.03.2022 12:23

V pražském Divadle na Maninách bude mít v září premiéru nový český muzikál Doktor Faust

Nový český muzikál Doktor Faust hudebního skladatele Vojtěcha Adamčíka a textaře a scenáristy Jana Batysty bude mít v pražském Divadle na Maninách premiéru v září. První zkoušky pod vedením režiséra a dramaturga Davida Codyho začnou 4. dubna. Tvůrci chtějí dát příležitost i méně známým hercům. V hlavních rolích se objeví Tomáš Trapl, Natálie Grossová, Filip Antonio, Vojtěch Janák nebo Dita Hořínková. Novináře o tom dnes informoval skladatel Adamčík.

„Muzikály jsme spolu začali psát ještě při studiích na gymnáziu. Doktor Faust je naším třetím dokončeným dílem," uvedl autor hudby Adamčík. „Základy faustovského muzikálu jsme položili již v roce 2014, kdy vznikly první dvě písně. Dosud jsme všechny muzikály uváděli v Českých Budějovicích a inscenace Doktora Fausta pro nás bude pražským debutem," dodal.

Faust je postava vzdělance, který uzavřel smlouvu s ďáblem. Legenda je německého původu, ale rozšířila se i do dalších evropských zemí. Příběh o doktoru Faustovi a jeho smlouvě s Mefistofelem je od 16. století jedním z nejčastěji zpracovávaných námětů v evropské literatuře. Například Thomas Mann v románu Doktor Faustus přesunul děj do doby 1. poloviny 20. století a v postavě Fausta kriticky zobrazil buržoazní třídu v Německu. V centru románu Mefisto Klause Manna stojí postava herce Hendrika Höfgena, který se pro svou kariéru neváhá zaplést s nacistickým režimem. Michail Bulgakov v satiře Mistr a Markétka útočí na ateistický Sovětský svaz 30. let 20. století.

„Faustovské téma je v divadelní a filmové tvorbě už natolik probrané, že se jedná svým způsobem o klišé. Jak toto věčné téma zpracovat je tedy netriviální otázka. Bude nutné vzít si inspiraci v dílech Johanna Wolfganga Goetha a Christopha Marlowa, ale i v analogickém příběhu o Jobovi. Snažil jsem se faustovské téma myšlenkově přiblížit spíše novodobému humanismu," sdělil autor textů a scénáře Batysta.

Dramaturg Cody režíroval například uvedení muzikálu Romeo a Julie na zámku v Hluboké nad Vltavou nebo nedávnou českobudějovickou inscenaci Adamčíkova muzikálu Cyrano. O taneční choreografie se postará Petra Parvoničová, kostýmy a scénu připravuje Patrik Holík. Tvůrčí tým podle svých slov sází především na neotřelé zpracování tématu, rockově laděnou hudební složku a spolupráci zkušených profesionálů a mladých muzikálových nadějí.

„Naše dílo není snahou o filozofii, naopak je psané pro divácký zážitek. Jde o přezkoumání myšlenek hříchu, spásy a odpuštění způsobem, který nejsnáze proniká do diváckých srdcí - písněmi," podotkl Batysta.

Autor článku: ČTK: jir, mha, foto: Doktor Faust – scénografický vizuál (grafika Patrik Holík), foto převzato z: https://www.musical.cz/

V pražském Divadle na Maninách bude mít v září premiéru nový český muzikál Doktor Faust

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.