18.08.2022 14:12

V pražském přírodním divadle v Šárce bude letos k vidění Smetanova opera Dvě vdovy

V pražském přírodním divadle v Šárce se letos příznivci klasické hudby mohou těšit na operu Dvě vdovy od Bedřicha Smetany. K vidění bude zdarma v neděli 4. září od 14:00. V představení pod širým nebem vystoupí sólisté, orchestr, sbor a balet Národního divadla. Vyplývá to z informací na webu akce a vyjádření místostarosty Prahy 6 Jana Laciny (STAN).

Operu Dvě vdovy uvede radnice Prahy 6, která akci Opera v Šárce pořádá, u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie. „Předsednické trio EU pro období od ledna 2022 do června 2023 tvoří Francie, Česká republika a Švédsko. A právě tyto tři země - Francii, Českou republiku a Švédsko na poli kultury těsně spojuje osoba hudebního skladatele Bedřicha Smetany," uvedli zástupci radnice.

Smetanovu komickou operu uvidí diváci v Šárce podruhé. Poprvé to bylo v roce 2016, kdy možnosti využilo 15.000 až 17.000 lidí. Stejně jako na open air vystoupení před šesti lety se i letos pod dirigentským vedením Jana Chalupeckého v roli vdovy Anežky představí Dana Burešová. Totožné zůstane i obsazení rolí vdovy Karoliny a statkáře Ladislava Podhájského. Opětovně se jich chopí pěvci Jana Sibera a Aleš Briscein. Jako hajný Mumlal letos vystoupí František Zahradníček a pěvecké party Lidunky a Toníka zazpívají Soňa Godarská a Martin Šrejma. Režie klasického díla nejznámějšího českého operního autora se ujmou Jana Divišová a Renée Nachtigallová.

Libreto k opeře o dvou dějstvích zpracoval Emanuel Züngel podle svého překladu stejnojmenné francouzské jednoaktovky Féliciena Mallefille. Děj libretista přenesl do českého prostředí a počeštil jména hlavních postav. Světovou premiéru mělo dílo 27. března 1874 v Prozatímním divadle v Praze.

Opera v Šárce se v pražském přírodním divadle uskuteční posedmnácté. Od roku 2005, kdy se píše novodobá historie šáreckého divadla, mohli diváci v přírodních kulisách zhlédnout slavná česká operní díla jako Prodaná nevěsta, Jakobín nebo Čert a Káča. V roce 2020, kde měla na programu být opera Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni, se kvůli koronavirové pandemii nehrálo.

Provoz přírodního divadla v Šárce zahájila 16. května 1913 inscenace Prodané nevěsty. Do roku 1922 pak uvedlo 16 inscenací. V dobách největší slávy se do plenérového prostoru vešlo 10.000 sedících diváků, míst k stání bylo 8000. Tradice divadla byla obnovena v roce 2005.

Akce Opera v Šárce je podle zástupců Prahy 6 součástí oslav vzniku městské části. Dne 4. září 1920 vzešel v platnost zákon, kterým se osm z deseti katastrálních území dnešní Prahy 6 stalo součástí obce se společným názvem Hlavní město Praha. Den, kdy se obce Břevnov, Bubeneč, Dejvice, Střešovice, Liboc, Sedlec, Vokovice a Veleslavín spojily do jednoho celku, tak Praha 6 vnímá jako symbolické datum svého vzniku a každoročně pořádá kulturní a sportovní akce. Rozpočet akce je letos asi dva miliony korun. Hradit ho bude Praha 6, která na akci dostala také dotaci od pražského magistrátu.

http://www.operavsarce.cz/

Autor článku: ČTK: mlg, snm