07.05.2023 08:37

V Přerově se bude konat Celostátní přehlídka sokolských loutkových divadel

Do Přerova se sjedou od příštího pátku sokolská loutková divadla z celé republiky. Návštěvníkům se na nesoutěžní třídenní přehlídce představí devět souborů. Tři z nich zavítají do přerovské sokolovny, sídla loutkového divadla Přerovský kašpárek, poprvé. Akce začne v pátek otevřením zákulisí divadla s více než stoletou historií. Samotná představení přístupná i pro veřejnost budou soubory hrát od pátku do neděle. Loutkáři potěší hlavně malé děti, hrát budou převážně pohádky, řekla ČTK principálka loutkového divadla Přerovský kašpárek Marie Veřmiřovská.

Sokolských loutkových divadel podle principálky působí v České republice kolem tří desítek. „Naše přehlídka sokolských loutkových divadel je jediná svého druhu v zemi. Začali jsme ji v roce 2003, nyní otevíráme již druhou desítku. V Přerově se akce koná vždy po dvou letech. Tentokrát tady bude hrát devět souborů, tři z nich zde budou hrát poprvé - je to loutkové divadlo Sokola Praha Libeň, loutkové divadlo Sokola Čáslav a loutkové divadlo Sokol Zásada Prokůpek," uvedla Veřmiřovská.

Do Přerova zamíří také sokolské loutkové soubory z Uherského Hradiště, Prostějova, pražské Hostivaře či Valašského Meziříčí. Program v pátek otevře pohádkou Princezna a loupežník loutkové divadlo Sokola Prostějov Pronitka. Domácí soubor nabídne divákům pohádku Kašpárek a čerti, v programu dalších souborů je také pohádka Sedm krkavců, Čarovný proutek nebo Tři zlaté vlasy děda vševěda. Přehlídku zakončí v neděli odpoledne pohádka Pejsek a kočička v podání sokolského loutkového souboru z Valašského Meziříčí. Na přehlídku by měl dorazit také Martin Klásek z Divadla Spejbla a Hurvínka, který má v plánu seminář vodění loutek, a to nejen pro účastníky, ale i pro veřejnost.

Sokolská celostátní přehlídka loutkových divadel se v Přerově střídá s Loutkářskými Letnicemi. Přehlídka navazuje na tradiční setkávání sokolských loutkových souborů v minulosti. „Je to nesoutěžní přehlídka, pro nás je důležitá výměna zkušeností, soubory se během přehlídky od sebe vzájemně učí. Každý má jiné loutky, někdo vystupuje s maňásky, někdo s loutkami na drátě," doplnila Veřmiřovská.

Přerovské loutkové divadlo, které akci pořádá, patří k nejstarším loutkovým divadlům na Moravě. Vzniklo v roce 1915 jako domácí loutkové divadlo Josefa Horneka. Od roku 1936 působí na scéně v sokolovně u Bečvy. Divadlo odehrálo od roku 1921, kdy začalo pravidelně vystupovat, kolem 3500 představení pro několik stovek tisíc diváků. Jeho působení od té doby přerušily jen dvě události - druhá světová válka a ničivé povodně v roce 1997, kdy se celé jeviště i hlediště ocitlo zcela pod vodou. Provoz byl obnoven až v roce 2000. Divadlo hraje obvykle od Dušiček do Velikonoc.

 

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, kš