22.07.2014 09:36

V přírodním divadle v Chrasti se uskuteční akce po 35 letech

Po pětatřiceti letech se v přírodním divadle v Chrasti na Chrudimsku chystá představení. Pilotní akce by nemusela být poslední. Radnice chce zjistit, jaký budou mít lidé o venkovní pořady zájem, řekla dnes ČTK starostka Martina Lacmanová.

"Akce by měla lidem ukázat, jaké jsou možnosti areálu, jakou má skvělou akustiku. Na programu bude divadlo, tedy mluvené slovo, koncert i taneční vystoupení," řekla starostka.
Přírodní divadlo si místní lidé postavili v 50. letech minulého století, v roce 1952 tam uspořádali první divadelní představení. Poslední akce, koncert skupiny Plavci, se v divadle konala v roce 1979. Od té doby areál chátral.

"Náletové dřeviny a zarostlé lavice jsou vysekány, provedly se terénní úpravy. Upravujeme přístupovou cestu. Vše zajišťujeme s pomocí sezonních pracovníků, kteří jsou placení z úřadu práce, takže nás to moc nestojí," řekla starostka.
Radnice vydá za pilotní projekt asi 50.000 až 70.000 korun, peníze půjdou na honoráře pro účinkující, na zapůjčení mobilních záchodů, zábradlí nebo oprav mostku, který vede od podlažického kláštera k přírodnímu amfiteátru.

Jako první vystoupí v Chrasti Divadlo Exil s komedií Dovolená po Česku, poté je naplánováno taneční vystoupení dětských členů národopisného souboru Formani a večer zahraje kapela Vokálka.
"Uvidíme, zda se divadla pak chopí nezisková organizace nebo soukromý subjekt, který se jeho oživení bude chtít chopit a bude s námi spolupracovat," řekla Lacmanová.
Chrastecké divadlo je v kraji podle ní jedinečné, proto by bylo ideální na jeho zásadnější opravy získat dotace nebo sponzory, aby dál mohlo fungovat. Pro další rozvoj divadla ale musí hlasovat dostatečný počet zastupitelů, dodala starostka.

Autor článku: ČTK: Lucie Jelínková, kš

V přírodním divadle v Chrasti se uskuteční akce po 35 letech