06.09.2019 08:49

V rámci Divadelního festivalu Kult v Ústí nad Labem se uskuteční devatenáct představení

Divadelní festival Kult představí v Ústí nad Labem oceňované inscenace českých tvůrců. Návštěvníci mohou zhlédnout 19 představení, z toho čtyři premiéry a jednu zahraniční produkci. Novinkou letošního 22. ročníku jsou dramaturgické úvody. 

„Pokusili jsme se opět přivézt do Ústí nad Labem ty nejlepší inscenace všech možných žánrů, které jsou v tuto chvíli na českých jevištích k vidění," řekl ČTK pořadatel Jan Kvasnička. Diváci se tak mohou těšit na hru Mýcení pražského Divadla Na zábradlí, která získalo řadu ocenění, či na zábavné představení Společenstvo vlastníků další pražské scény Vosto5. „Tato inscenace je natolik úspěšná, že se tvůrci rozhodli divadelní inscenaci přenést na filmová plátna. Snímek bude mít v brzké době premiéru," uvedl Kvasnička.

V nabídce jsou i dětské programy pro školy i veřejnost. Pohádkové představení přiveze Divadlo DRAK a Naivní divadlo Liberec. „Obě divadla jsou jistota toho nejlepšího, co může dětský návštěvník na jevišti v Čechách vidět," podotkl Kvasnička.

Nechybí ústecké Činoherní studio, improvizace Divadla Demago a taneční představení, tentokrát v podání významné české choreografky Lenky Vagnerové. „Tu se snažíme dostat na Kult už asi pět let. Teď se nám to konečně podařilo, a to navíc se skvělým představením Amazonky, které dokáže zaujmout všechny," uvedl Kvasnička.

Na programu je také úspěšná inscenace další pražské scény Divadla pod Palmovkou Pusťte Donnu k maturitě nebo nový cirkus v podání Radima Vizváryho. Ten se také ujal režie zahajovacího večera, jenž se uskuteční přímo v centru města. „Pozval si umělce z různých žánrů. Pokud se vše povede, bude to mimořádný zážitek, protože lidé budou sledovat tanečníky na lanech, kteří se budou pohybovat po zdi magistrátu," uvedl Kvasnička.

Festival začne 10. října. Protože tématem letošního ročníku je řeka, tak se prostřednictvím uměleckých intervencí bude osvobozovat v zemi uvězněný Klíšský potok. Jeho půlku v roce 1487 koupilo město Ústí nad Labem od Děčína, aby zajistilo dostatek vody pro mlýny a dostatek pstruhů pro přilehlé hostince. Dnes je potok stokou schovanou pod zemí.

Zájem o festival byl ve minulosti velký. „Pokoušíme se zkombinovat tři věci. Chceme, aby všechny inscenace měly vysokou kvalitu, chceme, aby o ně byl zájem, aby přijeli návštěvníci ze širokého okolí. Třetí věc je, že se v rámci programu snažíme, aby to bylo žánrově co nejpestřejší, protože někdo dává přednost novému cirkusu, jiní mají rádi komedie, někdo chce mít divadlo propracované do posledního detailu a někdo hledá v divadle zajímavý příběh," uzavřel Kvasnička.

https://www.festivalkult.cz/

Autor článku: ČTK: Radka Fialová, dr

V rámci Divadelního festivalu Kult v Ústí nad Labem se uskuteční devatenáct představení

Festivaly

16.09.2019

Zahraniční divadelní program festivalu 4+4 dny v pohybu otevře provokativní show The Clearing

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu má již tradičně na programu také výrazný zahraniční divadelní program. Divadelní část festivalu bude v sobotu 5. 10. ve 20:00 zahájena v pražském Divadle Archa představením The Clearing amerického performera a kurátora Jeremyho Wadea. Diváci se mohou dále těšit například na finsko-egyptskou umělkyni Samiru Elagoz nebo íránského non-binárního umělce Sorour Darabi.

13.09.2019

Malá inventura míří do regionů

Jičín, Jihlava, Opava a České Budějovice ožijí z kraje podzimu divadlem. Festivaly, které v regionech proběhnou mezi 19. zářím a 2. listopadem, navazují na Malou inventuru Praha. Ta každoročně představuje nejzajímavější projekty nového divadla za poslední rok, a to české i zahraniční.

09.09.2019

Mezinárodní divadelní festival Pražské křižovatky 2019

Třetí ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky opět přiváží mimořádná zahraniční představení. Jde o inscenace a projekty úspěšné na evropských festivalech, všechny posouvají světové divadlo a jindy než na Pražských křižovatkách je v tuzemsku nelze vidět. Letošní ročník festivalu jako by tematicky svíral motiv hlasu, naslouchání, slyšení. Konkrétně zachytí hlasy zábavy, ale nechá mluvit i publikum, či úplně utiší herce. Festival rovněž takto připomíná dědictví Václava Havla, vztah divadla a politiky a letos rovněž třicáté výročí sametové revoluce.