28.04.2022 13:19

Klára Krkošková a Adélá Vávrová uvedou v KD Mlejn premiéru inscenace Však si prej každá zvykne na motivy Maryši bratří Mrštíků a Ibsenovy Nory

Co přinutí ženu, vzít si někoho, koho nechce? Co přinutí ženu, opustit někoho, koho má ráda? Na to 8. května odpoví premiéra autorského představení Však si prej každá zvykne Kláry Krkoškové a Adély Vávrové, která právě vzniká v rámci tvůrčího rezidenčního programu v pražském KD Mlejn. Inscenace těžící z principu montáže dvou známých dramatických předloh a jejich hlavních ženských postav, Maryši bratří Mrštíků a Ibsenovy Nory, vzniká v dramaturgické spolupráci s Ondřejem Cihlářem.

Jakým způsobem výrazné ženské postavy Maryši a Nory rozhodovaly v krizových situacích? Kde je moment, kdy člověk přestane snášet nátlak svého okolí a vzepře se? Nejen tyto otázky si v inscenaci Však si prej každá zvykne položí studentky Katedry nonverbálního divadla pražské HAMU. „Pro mne je to do jisté míry autostylizace. Možná se ptáte, co by dnešní dívka studující divadlo mohla mít společného s Norou? Do sňatku mě nikdy nikdo nenutil, nemám děti a vlastně ani nepocházím ze stejných poměrů. Přesto všechno se mnou postava Nory vždy hodně rezonovala. Zajímal mě boj, který Nora svádí sama se sebou. I přes jistotu budoucnosti a v mohla ohledech ideální vztah se jí nedaří dosáhnout spokojenosti. Je ale vůbec možné najít dokonalý vztah? Je správné, brát si Noru za příklad a před problémy utíkat? Jak poznat, kdy je útěk nevyhnutelný a kdy kompromis není jen jiné označení pro rezignaci?” popisuje svou motivaci ke ztvárnění postavy Nory jedna z autorek a zároveň hereček Adéla Vávrová.

Scéně obalené v citlivém light designu Vojtěcha Řeháka dominují dvě ženy a dvě skříně. Autorky vsadily na minimalistické pojetí scénografie, které v sobě ukrývá množství symbolů. Zdánlivě odlehčený divadelní počin skrývá témata utajovaného domácího násilí, tichého utrpení a dalších rodinných traumat, která by neměla zůstávat za zavřenými dveřmi. Hudební doprovod jemně podtrhává dějovou linku vedenou dialogy a gesty hlavních postav.

Konečná podoba projektu vznikala v rámci tvůrčí rezidence KD Mlejn. „V únoru letošního roku jsme poprvé vyhlásili otevřenou rezidenční výzvu pro divadelní umělce, ze které dramaturgická rada vybrala pět zájemců. Těm byla kromě prostorů pro zkoušení nabídnuta také možnost veřejného předpremiérového uvedení anebo přímo premiéra v koprodukci s KD Mlejn. Moc nás těší, že právě inscenace Však si prej každá zvykne je tou vůbec první naší rezidenční premiérou, jejíž reprízy divákům nabídneme také v divadelní sezoně 2022/23. V červnu tohoto roku vyhlásíme druhé kolo rezidenční výzvy a budeme se těšit na další neotřelé projekty, kterým pomůžeme na svět,“ doplňuje divadelní dramaturgyně KD Mlejn Šárka Pavelková.

Projekt je realizován s podporou Katedry nonverbálního divadla HAMU, KD Mlejn a JAMU.

Další informace a rezervace vstupenek na www.mlejn.cz.

Autor článku: Eva Roškaňuková

Klára Krkošková a Adélá Vávrová uvedou v KD Mlejn premiéru inscenace Však si prej každá zvykne na motivy Maryši bratří Mrštíků a Ibsenovy Nory

Inscenace

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

22.09.2022

Jak se dělá tanečník – konzervatoř Taneční centrum Praha hostuje v Náchodě

Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium  uvede ve čtvrtek 22. září 2022 ve Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě od 9 a od 11 hodin tanečně-vzdělávací představení pro školy s názvem Jak se dělá tanečník. Jedná se o profilové výchovné a vzdělávací představení tanečního divadla, jehož dramaturgie je zaměřena speciálně na 1. a 2. stupeň základních škol.

21.09.2022

Dekkadancers se vrací k tradici komponovaných večerů. V premiéře uvedou Double Shot

První letošní novinkou tanečního souboru DEKKADANCERS bude Double Shot, večer složený ze dvou choreografií. První polovinu večera obstará Occultatum, které se zaměří na démony, kteří jsou ukryti v každém z nás. Jeho autorem je trojnásobný držitel Thálie za tanec Ondřej Vinklát. Autory druhé choreografie jsou Štěpán Pechar a Viktor Konvalinka.