29.05.2013 13:46

V římském divadle má premiéru opera o Natasche Kampuschové

V Římě má dnes večer premiéru opera na motivy příběhu unesené Rakušanky Nataschy Kampuschové. Příběh je jen jednou ze dvou částí představení nazvaného souhrnně Žena, otrokyně v mém domě. Jednoaktovka inspirovaná příběhem Kampuschové, jejíž hlavní hrdinkou je dívka Lena, nese název Lenin pokoj. Druhou částí diptychu je jednoaktovka s názvem Fadwa. Oba příběhy pojednávají o utiskování žen v současném světě, napsal italský deník Corriere della Sera. 

Opera má premiéru v devět hodin večer v římském Teatro Olimpico. O libreto k příběhu o unesené Rakušance se postarala Italka Renata Molinariová. Autory hudby jsou Daniele Carniniová a Dimitri Scarlato. "Jsem vám velmi vděčná za to, že jste si vybrali můj příběh jako inspiraci pro hru. Zároveň mě to velmi dojalo," komentovala Kampuschová pro agenturu APA vznik nové opery. "Můj příběh je ale jen jedním z mnoha, které se ve světě dějí. Proto bych ráda poděkovala každé statečné ženě, která bojuje za svá práva," dodal Rakušanka. 

Kampuschová byla unesena jako desetiletá školačka 2. března 1998. Její únosce, duševně narušený muž, ji držel v upravené sklepní místnosti svého rodinného domu. Údajně si z ní chtěl vychovat ideální partnerku. Dívce se podařilo utéct až po osmi letech, když jí bylo 18 let. Únosce Wolfgang Priklopil ještě týž den spáchal sebevraždu. 

Druhá jednoaktovka, Fadwa, je inspirována jiným příběhem, nicméně rovněž plným násilí. Pojednává o mladé pákistánské dívce Hině, která byla v roce 2006 v Itálii zavražděna svým otcem za to, že se zamilovala do Itala. "Na jaře roku 2012 za mnou přišel Dimitri a ptal se mě, jestli si pamatuji příběh pákistánského otce, který zabil svou mladou dceru. A hned dodal: Napsal jsem na to téma operu," popsal umělecký ředitel divadla
 Sandro Cappelletto. "Poté jsme diskutovali o tom, že násilí proti ženám se děje všude bez ohledu na zemi, rasu, náboženství a že nejde jen o rodiny imigrantů. Proto jsme se rozhodli připojit i další příběh, o Natasche Kampuschové," dodal ředitel.

Autor článku: ČTK: tes, hej

V římském divadle má premiéru opera o Natasche Kampuschové