22.08.2006 00:00

V Sadské slaví 190 let ochotnického divadla

Sadská (Nymbursko) 22. srpna (ČTK) - Výstavou v městském muzeu zahájí ve čtvrtek Divadelní spolek Klicpera oslavy 190. výročí ochotnického divadla v Sadské na Nymbursku. Na výstavě budou k sehnání i nově vydané odznaky a brožura k tomuto výročí. Hlavní oslava se ovšem uskuteční až 14. října, kdy ochotníci mají v plánu také odehrát několik slavnostních představení. ČTK to řekla jednatelka spolku Jaroslava Kynclová.

Výstava by měla mapovat činnost spolku Klicpera od vzniku až po současnost. Mezi nejzajímavější exponáty bude patřit původní divadelní opona, která byla namalována malířem ze Sadské Františkem Krátkým roku 1870. "Máme tam také účetní knihy, zápisy z valných hromad asi od roku 1913, je tam průřez všemi nastudovanými hrami od roku 1870 až do současnosti, které byly doloženy nějakým plakátem, programem nebo jiným zápisem," řekla Kynclová. Výstava také připomíná okresní a krajské divadelní přehlídky, kterých se soubor zúčastnil, i různá ocenění, která získal. Výstava bude otevřena od čtvrtka do neděle a poté každou neděli od 14:00 do 17:00 do konce října.

Hlavní program oslav se uskuteční 14. října v městském kině. Děti se mohou těšit na dopolední pohádku Ženich pro čertici, odpoledne připravuje soubor pásmo složené z nastudovaných her a večer báchorku Čert na zemi, kterou soubor nastudoval letos.

Divadelní spolek Klicpera patří k nejstarším ve Středočeském kraji. Přesné datum jeho vzniku je ale nejisté. Podle některých pramenů již v roce 1815 vznikl v Sadské ochotnická družina, ale podle jiných údajů vlastní soubor vznikl až v roce 1817. Soubor tedy podle Kynclové udělal kompromis a slaví datum svého vzniku v roce 1816. Ochotničtí divadelníci nastudovali desítky divadelních her, i když v jejich činnosti z různých důvodů nastala řada i několikaletých přerušení. Od roku 2001 je zřizovatelem spolku Kulturní a informační centrum Sadská a soubor působí v budově kina na základě smlouvy uzavřené mezi městem a majitelem objektu, kterému byla nemovitost vrácena v restituci. V současné době má soubor v repertoáru pohádky Ženich pro čertici a Hloupý Honza a národní báchorku Josefa Kajetána Tyla Čert na zemi.

Soubor, který má dnes 32 členů z řad amatérů převážně ze Sadské, je také každoročně spolupořadatelem divadelní přehlídky Klicperovy divadelní dny Sadská.

sbp nlm

Autor článku: ČTK