05.09.2014 10:18

V Šafaříkových sadech v Plzni bude lavička Václava Havla

V Šafaříkových sadech v sadovém okruhu kolem historického centra Plzně bude lavička Václava Havla. Městští zastupitelé dnes schválili vyčlenění 350.000 korun z úspor letošního hospodaření města na pořízení lavičky a potřebné úpravy. Budování pamětních laviček je světový projekt, na kterém se podílí architekt a designér Bořek Šípek. Pamětní místa jsou už kromě Česka také v USA, Španělsku či Irsku.

Lavičku Václava Havla tvoří dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom. V Plzni bude stůl kolem už rostoucí lípy. Na zastupitelstvu se rozpoutala debata o tom, zda není částka za lavičku příliš vysoká. Primátor Martin Baxa (ODS) ale upozornil na to, že lavička je uměleckým dílem. "Kdybychom chtěli sochu, bylo by to také umělecké dílo. Pořizovali jsme pro město umělecká díla i daleko nákladnější. Toto dílo zároveň vyjadřuje ducha dialogu, setkávání lidí," řekl primátor. I přes emotivní a dlouhou debatu nakonec podpořilo vznik vzpomínkového místa 30 zastupitelů, proti byli dva a 12 se hlasování zdrželo nebo nehlasovalo.

V Plzni se delší dobu vedla debata o pojmenování nějakého místa po Havlovi. Žádný z návrhů ale neprošel. Neuspěl návrh, aby se po Havlovi pojmenovalo nově postavené divadlo, přejmenovalo náměstí Míru nebo aby jeho jméno nesla kulturní fabrika Světovar. Padaly i návrhy umístit připomínku na Havla k borské věznici, kde byl za minulého režimu vězněn.
Cílem projektu, který koordinuje Knihovna Václava Havla, je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, která mohou přispět k setkávání. Míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu Havlových ideálů a životních postojů. Lavičky jsou už v Barceloně, Dublinu, Praze, Washingtonu a v Českých Budějovicích. Měla by se objevit také v Hradci Králové.

Knihovna Václava Havla

Autor článku: ČTK: lap, snm

V Šafaříkových sadech v Plzni bude lavička Václava Havla