27.10.2007 00:00

V Sazka Areně vystoupil slavný kanadský Sluneční cirkus

Praha 27. října (ČTK) - Gejzíry světel a barev, divadelní a cirkusové rekvizity, efektní výkony artistů, žonglérů a tanečníků, ohňostroje a velkorysé kostýmy - to vše v měřítku nadmíru neobvyklém přivezla do Prahy show slavného kanadského souboru Cirque du Soleil (Sluneční cirkus). Z původně avizovaných tří vystoupení uvedla skupina pouze jedno a do Sazka Areny představení v Česku ještě ne příliš obvyklé přilákalo asi 8000 lidí.

Vystoupení Slunečního cirkusu jsou na pomezí divadla, akrobacie, koncertu a cirkusu. Skupina se řadí k takzvanému novému cirkusu, tedy divadelnímu žánru, který spojuje pohybové umění, pouliční divadlo, tanec, hudbu, loutkové divadlo a cirkus - ovšem bez drezúrovaných zvířat.

V Praze mohli diváci vidět představení Delirium. Vypráví o snech člověka, jeho vědomí i podvědomí, běhu času a podobně obecně srozumitelných tématech, která tvůrcům umožňují téměř neomezené uplatnění fantazie a kreativity při vytváření velkolepých divadelních obrazů.

Hudba pro Delirium kombinuje nahrávky ze starších představení promíchané s africkými styly, elektronickou hudbou a popem. Hudební složka stylem a dominancí posunuje představení chvílemi až k muzikálu či latinskoamerickému karnevalu. Na obřích projekčních plátnech se střídá fantaskní svět s vesmírem.

Nový cirkus vznikl koncem 70. let ve Francii a odtamtud do Česka také přijelo již několik jeho představitelů. Z tradičního cirkusu si půjčil životní styl kočujících artistů, manéž, šapitó a precizně prováděná artistická čísla. To vše mělo nabídnout především zvláštní dosud nezvyklou atmosféru a novou estetiku.

V České republice se nový cirkus zejména prostřednictvím jeho francouzských představitelů zabydluje od 90. let. Uvádí ho třeba festival Letní Letná, na který se letos vrátila skupina Cirque ici, jež nový cirkus v Praze představila už v roce 1998. Zatímco Cirque ici je představitel kontemplativní podoby nového cirkusu, Cirque de Soleil představují jeho spektakulární tvar.

Skupinu Cirque du Soleil založili v roce 1984 bývalí pouliční umělci Guy Laliberté a Daniel Gauthier. Dnes skupina cestuje po celém světě, jejích téměř 20 představení údajně vidělo přes 70 milionů lidí. Dají se tak srovnat s návštěvností rockových koncertů - jeho nová představení se však také od dávné poetiky cirkusu odklánějí a připomínají show rockových hvězd. I Delirium je prvním představením, které se obejde bez šapitó a hraje se ve velkých halách a akrobacie do značné míry ustoupila hudbě a zpěvu.

Soubor je držitelem mnoha cen, Laliberté získal například počátkem června v Monte Carlu ocenění Světový podnikatel roku 2007, když zvítězil v konkurenci 39 dalších manažerů.

Na představení upoutala i záležitost s vracením peněz za lístky prodané na později zrušená představení. Pořadatelé nejprve nechtěli lidem vracet storno poplatek 120 korun, který prý připadá distributorovi za prodej a vrácení vstupenek. Podobný přístup je údajně běžný i u všech dalších zrušených koncertů a představení pořádaných agenturou. Když do věci vstoupilo Sdružení obrany spotřebitelů, agentura peníze vrátila v plné výši.

Markéta Horešovská vsj

Autor článku: ČTK