07.12.2021 12:16

V sobotu rozezní Klicperovo divadlo jazz a Škvoreckého Zbabělci

Jako poslední premiéru v letošním kalendářním roce uvede Klicperovo divadlo slavný román Josefa Škvoreckého. Dramatizaci Zbabělců vytvořili dramaturgyně Lenka Smrčková a umělecký šéf Pavel Khek. V Khekově režii se Zbabělci divákům poprvé představí 12. prosince 2021 na Hlavní scéně.

Vždycky jsem musel někam jít, když se mi chtělo zůstat, a vždycky jsem musel zůstat, když by bylo skvělé někam jít.“

Román Zbabělci napsal Josef Škvorecký v roce 1948, ale na své první vydání si musel počkat deset let. Počátkem roku 1959 Zbabělce zastihla řízená odsuzující kampaň, která měla pro Škvoreckého vážnou existenční dohru. Recenzenti nacházeli v díle urážku Rusů, Rudé armády a mnoha neznámých hrdinů Květnového povstání. Také pohled hlavního hrdiny – Dannyho Smiřického – na komunisty byl pro ně nepřijatelný. Přesto se počátkem šedesátých let začalo hovořit o možnosti druhého vydání Zbabělců. Aby k němu opravdu došlo, musel Škvorecký román upravit. Druhé vydání se objevilo v roce 1964. Když se autora ptali, proč a kdo jsou „zbabělci“, odpověděl: „Na mou duši, já nevím. Já nevím proč a nevím kdo. Napadlo mi to, prostě. Snad je to výzva k zamyšlení nad pravdivostí patosu velkých slov (jako je slovo zbabělci.).“

Zbabělci měli mít premiéru již na konci minulé divadelní sezóny, kvůli pandemii jsme je museli odložit až na letošní podzim. S Pavlem Khekem za sebou máme již několik autorských projektů a vždy se snažíme ctít autora a zároveň jednotlivé figury uplést na tělo našim hercům. Román Josefa Škvoreckého je nesmírně obsáhlý, a tak jsme stáli před rozhodnutím, jaké tematické linky nechat a jaké škrtnout. Na několika místech jsme se inspirovali i jiného Škvoreckého tvorbou. Pokusili jsme se vytvořit svébytný svět, který snad diváky pobaví i dojme. Celé Zbabělce provází jazz a je úžasné, že se podařilo realizovat jedenáctičlennou kapelu, která bude živě v inscenaci hrát,“ komentuje blížící se premiéru dramaturgyně Lenka Smrčková.

Hlavní role mladého zasněného saxonisty se ujal William Valerián. Jeho platonickou lásku Irenu hraje Michala Gatialová, v dalších rolích se divákům představí téměř kompletní herecký soubor Klicperova divadla. V inscenaci je i živá kapela s jedenácti členy, diváci se tak mohou těšit na jedinečný zážitek plný jazzu a swingu. Hudební nastudování má na starosti Tomáš Votava, Vladimír Šrámek a William Valerián.

Režisér Pavel Khek ke Zbabělcům říká: „Jako puberťáka mě na tom románu zajímaly holky a muzika. Jako dospělého mě zajímaly Škvoreckého postřehy o lidské povaze, o češství, či možná ještě lépe o čecháčkovství. Jako režiséra mě zajímá, zda se to dá spojit... Spojit do jedné inscenace, okořenit pořádnou dávkou humoru a podlít šťávou živého jazzu, kterou ze sebe vymačkají členové našeho divadelního bandu.“

https://www.klicperovodivadlo.cz/

Autor článku: Martin Sedláček