07.12.2021 12:16

V sobotu rozezní Klicperovo divadlo jazz a Škvoreckého Zbabělci

Jako poslední premiéru v letošním kalendářním roce uvede Klicperovo divadlo slavný román Josefa Škvoreckého. Dramatizaci Zbabělců vytvořili dramaturgyně Lenka Smrčková a umělecký šéf Pavel Khek. V Khekově režii se Zbabělci divákům poprvé představí 12. prosince 2021 na Hlavní scéně.

Vždycky jsem musel někam jít, když se mi chtělo zůstat, a vždycky jsem musel zůstat, když by bylo skvělé někam jít.“

Román Zbabělci napsal Josef Škvorecký v roce 1948, ale na své první vydání si musel počkat deset let. Počátkem roku 1959 Zbabělce zastihla řízená odsuzující kampaň, která měla pro Škvoreckého vážnou existenční dohru. Recenzenti nacházeli v díle urážku Rusů, Rudé armády a mnoha neznámých hrdinů Květnového povstání. Také pohled hlavního hrdiny – Dannyho Smiřického – na komunisty byl pro ně nepřijatelný. Přesto se počátkem šedesátých let začalo hovořit o možnosti druhého vydání Zbabělců. Aby k němu opravdu došlo, musel Škvorecký román upravit. Druhé vydání se objevilo v roce 1964. Když se autora ptali, proč a kdo jsou „zbabělci“, odpověděl: „Na mou duši, já nevím. Já nevím proč a nevím kdo. Napadlo mi to, prostě. Snad je to výzva k zamyšlení nad pravdivostí patosu velkých slov (jako je slovo zbabělci.).“

Zbabělci měli mít premiéru již na konci minulé divadelní sezóny, kvůli pandemii jsme je museli odložit až na letošní podzim. S Pavlem Khekem za sebou máme již několik autorských projektů a vždy se snažíme ctít autora a zároveň jednotlivé figury uplést na tělo našim hercům. Román Josefa Škvoreckého je nesmírně obsáhlý, a tak jsme stáli před rozhodnutím, jaké tematické linky nechat a jaké škrtnout. Na několika místech jsme se inspirovali i jiného Škvoreckého tvorbou. Pokusili jsme se vytvořit svébytný svět, který snad diváky pobaví i dojme. Celé Zbabělce provází jazz a je úžasné, že se podařilo realizovat jedenáctičlennou kapelu, která bude živě v inscenaci hrát,“ komentuje blížící se premiéru dramaturgyně Lenka Smrčková.

Hlavní role mladého zasněného saxonisty se ujal William Valerián. Jeho platonickou lásku Irenu hraje Michala Gatialová, v dalších rolích se divákům představí téměř kompletní herecký soubor Klicperova divadla. V inscenaci je i živá kapela s jedenácti členy, diváci se tak mohou těšit na jedinečný zážitek plný jazzu a swingu. Hudební nastudování má na starosti Tomáš Votava, Vladimír Šrámek a William Valerián.

Režisér Pavel Khek ke Zbabělcům říká: „Jako puberťáka mě na tom románu zajímaly holky a muzika. Jako dospělého mě zajímaly Škvoreckého postřehy o lidské povaze, o češství, či možná ještě lépe o čecháčkovství. Jako režiséra mě zajímá, zda se to dá spojit... Spojit do jedné inscenace, okořenit pořádnou dávkou humoru a podlít šťávou živého jazzu, kterou ze sebe vymačkají členové našeho divadelního bandu.“

https://www.klicperovodivadlo.cz/

Autor článku: Martin Sedláček

V sobotu rozezní Klicperovo divadlo jazz a Škvoreckého Zbabělci

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.