14.11.2005 00:00

V soukromém divadle v Litvínově zvládají herci mnoho řemesel

LITVÍNOV (Mostecko) 14. listopadu (ČTK) - Pověstných devatero řemesel musejí zvládat herci soukromého Docela velkého divadla v Litvínově na Mostecku. Uživit dvanáctičlenný soubor a uhradit náklady na provoz rozlehlé a částečně zchátralé budovy není podle manažerky scény Jany Galinové nic jednoduchého. Nelze platit odborníky zvlášť na každou profesi, každý herec tak funguje zároveň jako osvětlovač, zvukař, garderobiér, rekvizitář, ale i produkční či dramaturg, řekla novinářům Galinová.

Loutkoherecký soubor zahájil činnost 1. září 1996, má za sebou 47 premiér, z toho 30 pro děti. Odchodem ze stálého angažmá a založením vlastní scény si Galinová s manželem, režisérem a uměleckým šéfem divadla Jurijem Galinem, splnili sen dělat divadlo takové, jaké je baví a jen s těmi, s nimiž chtějí.

"V úterý večer nás čeká malá slavnost, uvedeme jubilejní 3000. představení. Bude jím anglická komedie Když kočky nejsou doma s Lukášem Vaculíkem a Romanem Štolpou v hlavních rolích, kteří s naším divadlem pravidelně spolupracují. Lukáš už dlouhá léta," uvedla Galinová.

Divadlu se podle ní na malém městě žije těžce, ale už by neměnila. "S příspěvkem radnice vyrábíme jedno velké a tři menší představení ročně. Abychom přežili, musíme si na vše ostatní vydělat kočováním po dalších městech včetně pravidelného hostování v Praze, zaměřujeme se i na řadu dalších aktivit," doplnila.

Na provoz a platy souboru divadlo potřebuje ročně pět milionů korun, město přispívá 900.000 korunami. Zbytek tvoří výtěžek ze vstupného, kromě domovské scény a hostování po celé republice herci prezentují svou tvorbu i v zahraničí. Navštívili už Austrálii, USA, Argentinu, Itálii, Francii, Rakousko, Německo, Chorvatsko, Bulharsko a letos v květnu je čeká štace v Bosně.

Jan Foukal snm

Autor článku: ČTK