21.02.2019 14:29

V titulní roli Wagnerova Lohengrina vystoupí v Národním divadle Andreas Schager

V titulní roli opery Lohengrin Richarda Wagnera v Národním divadle v Praze 22. a 24. února vystoupí rakouská operní hvězda Andreas Schager. Vedle jednoho z nejuznávanějších wagnerovských tenoristů současnosti se pod taktovkou dirigenta Constantina Trinkse představí německý barytonista Thomas Johannes Mayer jako Friedrich von Telramund. ČTK o tom za ND informovala Eva Sochorová.

Obnovené nastudování inscenace Wolfganga Wagnera mělo v Národním divadle premiéru 8. června 2017. Režie se ujala pravnučka skladatele Katharina Wagnerová.

„Andreas Schager, který s rolí debutoval koncem loňského roku ve Vídni, v Národním divadle vystoupí výjimečně. Ženských pěveckých partů se zhostí české sólistky Dana Burešová a Eliška Weissová," uvedla Sochorová.

Na textu k Lohengrinovi začal Wagner pracovat během pobytu v Mariánských Lázních v létě 1845. Ke čtení si přivezl básně Volframa von Eschenbacha. „S knihou v podpaží jsem se vždy ztratil v lesním porostu, usadil se u potoka a s Titurelem a Parcivalem se potěšil cizí, a přece tak niterně blízkou a důvěrně známou básní Wolframovou," vzpomínal později.

Wagnerova romantická opera o souboji dobra se zlem se odehrává v atmosféře plné tajemství obklopujícím neznámého hrdinu, který přišel hájit čest brabantské princezny Elsy. Na jeviště byla opera uvedena poprvé ve Velkovévodském dvorním divadle ve Výmaru 28. srpna 1850. Dirigentem premiéry byl Franz Liszt, skladatel, klavírní virtuóz a pozdější Wagnerův tchán. Česká premiéra se uskutečnila 23. února 1856 ve Stavovském divadle za řízení kapelníka Františka Škroupa. V Národním divadle byl Lohengrin poprvé uveden 12. ledna 1885.

Tenorista Schager se v Praze představil loni v říjnu, kdy vystoupil v koncertním sále Forum Karlín ve světové premiéře projektu Fascinace Wagnerem (Faszination Wagner), který představuje spojení opery a filmu. V Praze zazpíval také před dvěma lety ve Foru Karlín jako Siegmund v koncertní verzi prvního aktu Valkýry v provedení Orchestru Státní opery. K úspěchům Schagera patří Parsifal na loňských Bayreuthských slavnostech pod taktovkou Semjona Byčkova nebo Tristan v Berlínské státní opeře pod taktovkou Daniela Barenboima.

Nejbližší operní premiéra Národního divadla se uskuteční 4. a 7. dubna ve Stavovském divadle. Soubor Opery Národního divadla v režii Alice Nellis provede dvě soudobé aktovky vyrovnávající se s osobností a dílem Wolfganga Amadea Mozarta - půlhodinovou minioperu Dopisy, hádanky a příkazy Michaela Nymana a operu Klasika Stevena Stuckyho.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: jir, mal

V titulní roli Wagnerova Lohengrina vystoupí v Národním divadle Andreas Schager

Zahraniční divadlo

18.02.2020

Händelova Agrippina překvapí nadčasovým tématem mocenských her i černým humorem

Bezohledná, ambiciózní, krutá a dominantní je Agrippina, hlavní postava příštího přenosu z Metropolitní opery. Prověřené dílo Georga Friedricha Händela vypráví o nezkrotné touze po moci, přičemž inscenace sira Davida McVicara podtrhuje jeho nadčasovost. V titulní roli opery Agrippina, která půjde do kin v přímém přenosu 29. února, exceluje mezzosopranistka Joyce DiDonato.

12.02.2020

Cyrano z Bergeracu v přímém přenosu NT Live

Také James McAvoy patří k filmovým hvězdám, které pravidelně vystupují na londýnském jevišti. Za posledních deset let se tam objevil čtyřikrát a pokaždé v režii provokativního Jamieho Lloyda. Ten spolu s „coolness“ dramatikem Martinem Crimpem francouzskou klasiku Edmonda Rostanda z konce 19. století Cyrano z Bergeracu radikálně zmodernizovali do odvážné, dech beroucí a duchaplné inscenace, která se rychle stala hitem přelomu roku i aktuální sezóny NT Live.

12.02.2020

Přímé přenosy z londýnského Royal Opera House tentokrát potěší příznivce moderního baletu

Přímé přenosy z londýnského Royal Opera House tentokrát potěší příznivce moderního baletu. Už 25. února budou na programu Violoncellistka a Tance ve skupinách. Zatímco v prvním případě jde o tvorbu mezinárodně vyhledávané Cathy Marston, druhá část programu má připomenout práci legendárního choreografa a Oscarem oceněného režiséra West Side Story Jeroma Robbinse.