21.03.2023 13:54

V Třebíči se v sobotu uskuteční 55. ročník přehlídky Loutkářské jaro

V Třebíči se v sobotu uskuteční 55. ročník Loutkářského jara. Nabídne šest loutkových představení určených především pro nejmenší děti. Pětice zúčastněných souborů se bude ucházet o možnost zúčastnit se Loutkářské Chrudimi. ČTK to za Městské kulturní středisko Třebíč řekla Jaroslava Burketová.

Představení Kouzelný hrnec, Dřevák, Když se tloukla okna, Červená Karkulka, Sněhurka a Čarovný závoj odehrají soubory 25. března v malém a velkém sále Národního domu. Na přehlídku se přihlásily Loutkářský soubor Oblázek Krucemburk, Loutkové divadlo T. J. Sokol Uherské Hradiště, Loutkový soubor ZUŠ Kroměříž a Loutkové divadlo Starost z Prostějova. Chybět nebude ani soubor Loutkino Brno, který loni porotci doporučili do širšího výběru národní přehlídky v Chrudimi.

V porotě letos usedne Jaroslav Dejl a Iveta Grmelová, oba mají zkušenosti s divadlem i výukou. Doplní je Martin Drtina z Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS). Podle NIPOS se letos postupových soutěží koná 11. Začaly 11. března v Praze a skončí 16. dubna v Opavě.

U zrodu třebíčské přehlídky určené amatérským souborům, které se věnují tvorbě pro děti, stál lékař Miloš Blaha (1921 - 2010). Už v roce 1959 založil v Třebíči divadelní soubor Zdravíčko. Věnoval se mu jako autor a režisér, sám také loutky vyráběl. Pod jeho vedením se soubor sedmkrát účastnil Loutkářské Chrudimi, což je celostátní přehlídka loutkového divadla s programem pro děti i dospělé. Letošní 72. ročník je naplánovaný na 30. června až 6. července.

Loutkářské jaro se v Třebíči konalo poprvé v roce 1967, zrušeno bylo jen v době pandemie covidu-19.

https://www.mkstrebic.cz/ostatni/trebicske-loutkarske-jaro/

FB událost

Autor článku: ČTK: vrk, hj