07.11.2013 10:27

V Ústí se chystá festival Sudety, bude vyprávět lidské příběhy

Od 8. do 17. listopadu se v Činoherním studiu a na dalších místech Ústí nad Labem koná pátý ročník festivalu Sudety. Zaměřuje se na události, které se odehrály v severočeském příhraničí. Jeho cílem je vyprávět příběhy lidí a o lidech, řekla ČTK Jana Válková z pořadatelského týmu festivalu. Jeho program nabídne vedle divadelních představení také koncerty, výstavu, promítání či komentovanou procházku po čtvrti Střekov.

První ročník festivalu se před pěti lety tematicky zaměřil na období druhé světové války a jejího konce. Postupně se v jednotlivých ročnících po časové ose posunul až do doby 70. a 80. let, kterým se věnuje letos. "Veškeré aktivity jsou tematicky podřízené tomuto období. Třeba výstava Underground na Ústecku v 70. a 80. letech, která bude mít vernisáž 11. listopadu ve foyeru Činoherního studia," uvedla Válková.
S undergroundem a zvláštním životním stylem lidí s ním spojených souvisí i koncert, který se koná v pátek v hostinci Pod Kaštany ve čtvrti Skorotice. "Zahrají kapely Radost, Lidoví léčitelé, Tryskáči, ale také nově vzniklá kapela Činoherního studia Zmagnetizovaná blána. Takže spousta krásné disharmonie," shrnula.

Vlajkovou lodí letošního ročníku Sudet je podle ní představení Komunismus, které nastudoval režisér Filip Nuckolls v pražském Divadle v Celetné. Klade otázky, které si pravděpodobně pokládá řada lidí současné mladé generace. "Co vlastně naši rodiče a prarodiče v tom období dělali, jak vlastně za komunistů fungovali," uvedla Válková. "Je to příběh člověka, který je součástí inteligence, ale vlastně je to práskač. Celá inscenace se ptá po možnosti soudit a zda jsme vůbec schopni zpětně posoudit, jak to bylo těžké," řekla k představení, které se v Činoherním studiu odehraje 12. října. Upozornila na to, že jde pravděpodobně o poslední příležitost k zhlédnutí tohoto kusu, 11. listopadu má totiž v Praze derniéru.
Na sobotu 16. listopadu Činoherní studio nasadilo derniéru tří svých monodramat. Během jednoho odpoledne a večera se v něm naposledy odehrají představení Farma zvířat, Byly jsme tam taky a Byl jsem velitelem v Osvětimi.

Společně s divadlem festival pořádá také sdružení Ústecká kulturní platforma a obecně prospěšná společnost Collegium Bohemicum. Ta iniciovala akci Vzpomínky na Střekov, při které se lidé mohou vydat na komentovanou procházku čtvrtí Střekov za doprovodu Rudolfa Schichta, jehož otec ve 30. letech pracoval jako řidič u stejnojmenného ústeckého průmyslníka. 

http://sudety.tapointa.cz/press-centrum/

http://www.cinoherak.cz/

Autor článku: ČTK. luc, snm

V Ústí se chystá festival Sudety, bude vyprávět lidské příběhy