19.05.2011 16:23

V útrobách divadla se rodí nový rockový muzikál Juan

V Městském divadle Zlín vrcholí přípravy na 16. ročník mezinárodního divadelního festivalu Setkání/Stretnutie, který se koná od 23. až do 27. května, v plném proudu jsou však zároveň zkoušky na červnovou světovou premiéru rockového muzikálu Juan. Zlínské divadlo se s ním vrací k oblíbeným muzikálovým titulům, které bude svým divákům nabízet i v nové sezoně 2011/2012. Na jevišti bude dokonce živá kapela. Milovníci hudebního divadla se na Juana mohou těšit v předpremiéře v pátek 24. června v 17 hodin, světová premiéra se pak odehraje v neděli 26. června v 19 hodin. Nepřijdou ani o tradiční předpremiérovou besedu Klevetivá středa.

„Připravujeme jedinečný divadelní a hudební zážitek, který vychází z opery Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni a z Molièrovy hry Don Juan. Opíráme se nejen o Mozartovy geniální melodie, ale také o nové překlady Mozartových árií, které skvěle přebásnil český písničkář Jarek Nohavica,“ říká jeden z autorů zbrusu nového díla Petr Veselý, který je zároveň režisérem Juana a uměleckým šéfem zlínského divadla.

„Tento rockový muzikál je příběh o slavném svůdci a dobrodruhovi a o tom, co to vůbec je lidská morálka a kde ji v člověku hledat. Může se zdát, že převést klasické melodie do rockového hávu je odvážný a drzý kousek. Ale není to náhodou právě to, co by udělal Don Juan?“ podotýká dramaturg divadla Miroslav Ondra.

Spolu s již uvedenými velikány se na vzniku muzikálu hudebně podílel i Zdeněk Kluka. Ten spolu se známým hudebníkem Romanem Ježem z kapely, která bude v představení živě účinkovat, nacvičuje s herci zpěv. Muzikál přitom přímo naváže na úspěch dnes již legendární inscenace Manon, jež měla premiéru v roce 2000 a pod níž byl podepsán stejný tvůrčí tým. Autorem scény je například Milan Popelka, který nedávno vzbudil velký ohlas se scénou do zlínské jevištní adaptace slavného filmového příběhu Je třeba zabít Sekala a který s režisérem Petrem Veselým často spolupracuje.

Jako Don Juan se představí Marek Příkazký, pro něhož bude tato role první velkou příležitostí na velkém jevišti zlínského divadla. Po jeho boku bude možné dále vidět Radovana Krále, Hanu Briešťanskou, Evu Daňkovou, Gustava Řezníčka, Kateřinu Liďákovou, Jana Leflíka, Ivana Řeháka, Zdeňka Julinu či Rostislava Marka.

Autor článku: Hana Šmardová

V útrobách divadla se rodí nový rockový muzikál Juan