20.05.2021 14:46

Valné shromáždění Mezinárodní asociace divadelních kritiků IATC/AICT

29. Valné shromáždění IATC/AICT se konalo poprvé v pětašedesátileté historii organizace, která zastupuje téměř tři tisíce divadelních kritiků ve více než 70 zemích, online, a to v sobotu 15. května. Za Česko byl na kongresu oficiálním zástupcem s právem volby předseda Asociace českých divadelních kritiků Karel Král.

Na začátku jednání nejprve odstoupila stávající prezidentka Margareta Sörenson. Protože by v těžké době nebylo vhodné měnit obsazení obou hlavních výkonných postů asociace, tak generálním sekretářem zůstává na další, již 11. funkční období, Michel VAIS z Kanady. Následně byl jednomyslně zvolen prezidentem asociace Jeffrey Eric JENKINS (Univerzita Illinois v Urbana Champaign, USA). Ten poděkoval delegátům a řekl: „Bohužel to není čas na oslavu, ale na přehodnocení – musíme nyní obnovit náš původní účel a prosazovat to nejlepší, co divadlo může nabídnout, protože tak pomůžeme pozvednout divadelní umění z pandemie. Postupným přechodem do post-covidového světa musíme mít před sebou důležitou myšlenku: naše práce v Asociaci kritiků může pomoci budovat mosty mezi kulturami a vést nás k lepšímu porozumění povahy lidské existence“.

Na závěr následovala volba deseti členských zemí, které budou v příštích dvou letech působit jako výkonný výbor Asociace:

Argentina (Halima TAHAN FERREYRA), Kanada (Martin MORROW), Čína (Zhu NING), Francie (Jean-Pierre HAN), Gruzie (Irina GOGOBERIDZE), Japonsko (Manabu NODA), Nigérie (Emmanuel DANDAURA), Rusko (Nikolai PESOCHINSKY), Srbsko (Ivan MEDENICA), Slovensko (Zuzana ULIČIANSKA) a Thajsko (Pawit MAHASARINAND).

Nové představenstvo Asociace by se mělo v nejbližší době opět sejít prostřednictvím platformy Zoom a připravit výhled aktivit a plán činnosti na další období.

https://aict.idu.cz/

https://aict-iatc.org/

Autor článku: IDU