07.03.2022 17:21

Vášnivá Carmen se vrací v nové produkci na jeviště Národního divadla

Opera Georgese Bizeta, která patří mezi nejhranější na světě, má v Národním divadle premiéru 10. a 12. března. Příběh vojáka Dona Josého, který podlehne svodům cikánky Carmen, vypráví v nové inscenaci německý režisér Grischa Asagaroff. Hudebního nastudování se ujal Petr Popelka, nastupující šéfdirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Kostýmy a scénu vytvořil italský výtvarník Luigi Perego. V milostném kvartetu hlavních postav se objeví v alternacích Nana Dzidziguri a Ester Pavlů jako Carmen, Luis Gomez a Michal Lehotský jako Don José, Łukász Golinski a Svatopluk Sem jako Escamillo a Kateřina Kněžíková, Alžběta Poláčková a Jana Sibera jako Micaela.

„Pro nezkrotnou Carmen je nejvyšší hodnotou bezpodmínečná svoboda, to si myslím tolik oslovuje i dnešní generace,“ zamýšlí se režisér Grischa Asagaroff známý činností především na německé a švýcarské divadelní scéně. Několikrát na Carmen spolupracoval například se slavnou mezzosopranistkou Agnes Baltsou. Režisér sám zvolil verzi s mluvenými dialogy, protože taková je prvotní podoba díla, jinak se podle svých lov zcela nechává vést hudbou, která je mu hlavním inspiračním zdrojem.

„Carmen má mnoho hudebních poloh a charakterů,“ upozorňuje Petr Popelka, který se ujal hudebního nastudování: „Jsou v ní velmi dramatická i velice lyrická místa. Není to ´jen´ hudba plná  krásných melodií. Přál bych si, aby naše hudební nastudování této opery bylo pro posluchače silným dramatickým, divadelním zážitkem.“ Petr Popelka se přes své mládí již stihl prosadit v zahraničí a nyní spolupracuje s Národním divadlem i například v produkcích Figarovy svatby či Rusalky. Od srpna 2020 je šéfdirigentem Norského rozhlasového orchestru v Oslu (KORK), od září 2022 bude šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Je také hlavním hostujícím dirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Představitelka titulní role, gruzínská mezzosopranistka Nana Dzidzigury, chce pojmout Carmen především jako nezávislou sebevědomou ženu: „To je právě důvod, proč po ní muži tak šílí. Nedokáží ji polapit a ona to dobře ví,“ říká pěvkyně, která je vítězkou mezinárodní pěvecké soutěže Voci Verdiane. S rolí Carmen má již bohaté zkušenosti. Naopak pro její českou alternantku Ester Pavlů půjde o debut v této roli: „Rozhodně nechci být vulgární Carmen, měla by si zachovat jisté tajemné charisma a auru nepolapitelnosti. Je to úžasná role, kterou nám závidí i sopranistky, má v sobě všechno, emoce, rytmus, nádherné melodie,“ říká Ester Pavlů. „Je to opera, která je nejpřístupnější i širokému publiku. Fanoušci flamenka si také přijdou na své.“

Ačkoliv je Carmen jednou z nejúspěšnějších oper v historii vůbec, při světové premiéře 3. března 1875 propadla. Lidé se zalekli provokativnosti a dramatičnosti tématu, kdy svůdné cikánce, která navíc na jevišti coby dělnice tabákové továrny i kouří, propadne mladý důstojník, zpronevěří se své vojenské cti a pak ji dokonce ze zhrzené lásky zabije. Georges Bizet sám byl přesvědčený o tom, že se ve své tvorbě vydal správným směrem, bohužel zemřel už tři měsíce po premiéře ve věku pouhých 36 let a uznání za toto dílo se nedočkal. Během následující tří let se přitom Carmen rozlétla do celého světa a publikum ji miluje.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: převzato z: https://www.narodni-divadlo.cz/